fot. @PelplinRzym_Twitter

Rowerem z Polski do Rzymu w intencjach ważnych dla Kościoła

Trzej kapłani diecezji pelplińskiej oraz osoba świecka 14 lipca dotarli do Rzymu, kończąc Pielgrzymkę Rowerową rozpoczętą 28 czerwca w Pelplinie. Pielgrzymi wieźli z sobą intencje osobiste oraz sprawy ważne dla całego Kościoła, jak poszanowanie ludzkiego życia.

https://twitter.com/PelplinRzym/status/1415289107215945729

Szczególne miejsce wśród intencji pielgrzymów z północy Polski zajmował papież Franciszek oraz powołania do posługi kapłańskiej i zakonnej. Jednym z uczestników pielgrzymki był rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Pielgrzymi poprzez swój trud i modlitwę wspierali także hospicjum w Kartuzach, ale to nie wszystkie intencje, z jakimi udali się do Rzymu. [czytaj więcej] 

„W kontekście pandemii chcieliśmy dać świadectwo, że przekraczamy granice, żeby się spotykać z ludźmi, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Naszą intencją jest też danie świadectwa, że Ewangelia nie jest sprawą przeszłości, ale również teraźniejszości i przyszłości. Włączyliśmy się w projekt #RomeaStrata, polegający na odbudowywaniu szlaków pielgrzymkowych” – powiedział ks. dr Janusz Chyła, uczestnik pielgrzymki, proboszcz parafii w Chojnicach, kapelan i członek Rycerzy Kolumba – największej w świecie katolickiej organizacji świeckich o charakterze charytatywnym.

Pielgrzymi pamiętali także o kwestii świętości życia ludzkiego.

„Przyświecała nam oczywiście również intencja obrony życia ludzkiego w kontekście nauczania Jana Pawła II” – dodał ks. Janusz Chyła.

Jednym z głównych działań Rycerzy Kolumba jest ochrona życia. Członkowie organizacji kładą akcent również na miłosierdzie i sprawy rodziny.

„Jako że jestem związany z Rycerzami Kolumba, intencja ochrony życia w trakcie tej pielgrzymki towarzyszyła mi w sposób szczególny” – podkreślił proboszcz parafii w Chojnicach.

Ks. dr Janusz Chyła wskazał dwa główne sposoby troski o ludzkie życie.

„Po pierwsze ważna jest nieustanna modlitwa. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie sami załatwić. Druga sprawa to świadectwo: pomoc osobom, szczególnie kobietom, które borykają się z problemami duchowymi, psychicznymi i materialnymi w tym zakresie. Jako Rycerze Kolumba współpracujemy z Fundacją Małych Stópek [więcej]. Ostatnio w parafii mieliśmy dzwon ‘Głos Nienarodzonych’, który ma budzić ludzkie sumienia” – zaznaczył kapłan.

Family News Service/polskifr.fr/radiomaryja.pl

drukuj