fot. PAP/EPA

Trwa wizyta Ojca Świętego w Bułgarii

Papież Franciszek przebywa z dwudniową wizytą apostolską w Bułgarii. We wtorek uda się do Macedonii Północnej. Hasłem papieskiej pielgrzymki są słowa „Pokój na ziemi”.

Na lotnisku w Sofii Papieża powitał premier Bułgarii Bojko Borisow, który wręczył mu m.in. ikonę św. Cyryla i Metodego, ogłoszonych przez św. Jana Pawła II patronami Europy. Podróż papieża Franciszka odbywa się 17 lat po wizycie św. Jana Pawła II. Ojciec Święty rozmawiał z prezydentem Rumenem Radewem. Spotkał się z władzami państwa, przedstawicielami organizacji społecznych i korpusem dyplomatycznym.

– Cieszę się, że jestem w Bułgarii, miejscu spotkania między wieloma kulturami i cywilizacjami, mostem między Europą Wschodnią a Południową, otwartą bramą na Bliski Wschód – mówił Ojciec Święty.

Podczas spotkania z patriarchą Neofitem i przedstawicielami Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego Papież mówił, że chrześcijanie muszą być „budowniczymi komunii, narzędziami pokoju”. Centralnym punktem była Eucharystia na Placu Księcia Aleksandra I. W trakcie homilii Ojciec Święty przywołał niedzielną Ewangelię. Tłumaczył, że uczniowie zrobili krok wstecz, biorąc w ręce siedzi. Wcześniej wyrzekli się ich dla Jezusa.

Pan wie, jak silna jest dla nas pokusa powrotu do starych rzeczy. (…) W obliczu doświadczeń porażki, bólu, a nawet faktu, że okazuje się, iż nie jest tak, jak się tego spodziewano, zawsze pojawia się subtelna i niebezpieczna pokusa, która zachęca do upadania na duchu i opuszczania ramion. (…) Ale właśnie tam, w upadek Piotra przybywa Jezus – zaznaczył papież Franciszek.

Hasłem papieskiej pielgrzymki są słowa „Pokój na ziemi”. Papież przybył do Bułgarii z orędziem pokoju – podkreślił ks. prof. Marek Chmielewski.

– Chce w Bułgarii, w krajach bałkańskich, umacniać pokój, który jest tam bardzo kruchą rzeczywistością. Chce wesprzeć także obecnych tam w znikomej mniejszości katolików. Chce im zanieść pokój – powiedział ks. prof. Chmielewski.

Podróż do Bułgarii i Macedonii Północnej jest 29. zagraniczną podróżą papieża Franciszka.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl