fot. twitter.com

Podróż apostolska Ojca Świętego do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Ojciec Święty Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To historyczna wizyta. Po raz pierwszy w dziejach relacji chrześcijaństwa z islamem papież odwiedzi Półwysep Arabski.

Przed wylotem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Ojciec Święty Franciszek spotkał się z pielgrzymami na modlitwie Anioł Pańki.

– Wyruszam na krótką, ale ważną podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Proszę, towarzyszcie mi modlitwą – mówił w Rzymie papież Franciszek.

To niezwykle ważna wizyta. Po raz pierwszy bowiem głowa Kościoła katolickiego odwiedzi Półwysep Arabski.

– Bardzo ważna jest ta obecność Ojca Świętego Franciszka, bo z jednej strony pokazuje otwarcie Kościoła katolickiego na inne religie, na islam – islam jest religią monoteistyczną – chęć współpracy, co jest bardzo ważne dzisiaj, bo islam niestety, ale jest dziś tą religią, która też w jakimś swoim aspekcie rozsiewa przemoc po całym świecie – zamachy bombowe w Europie, ale i Stanach Zjednoczonych. Ale Ojciec Święty uważa, że ten dialog jest bardzo ważny – podkreślił ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

„Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju” – to główne hasło, jakie przyświeca papieskiej pielgrzymce. Ojciec Święty na miejscu weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym, którego tematem jest: „Braterstwo ludzkie”. Na papieża czeka też wspólnota chrześcijańska żyjąca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– W Zjednoczonych Emiratach Arabskich mieszka wielu chrześcijan. To są pracownicy, którzy są tam właściwie już na stałe – nazywani pracownikami sezonowymi. Bardzo dużo jest tam Filipińczyków, są też Polacy, są ludzie z Europy, są Afrykańczycy – dodał ks. prof. Machniak.

Szacuje się, że w ZEA mieszka około miliona chrześcijan.

Papież nazywany jest tym, który buduje most. Może stać się budowniczym mostu w kraju, w którym chrześcijanie są dobrze tolerowani, choć to nie jest nasze miejsce, wszyscy tutaj jesteśmy emigrantami – powiedział Lennie Connolly, kapłan posługujący w parafii Matki Bożej w Dubaju.

Uważam, że przyjazd papieża jest potrzebny. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że on wie o naszych realiach, wie także o trudnościach, z którymi walczymy i chce je z nami dzielić – dodał o. Reinhold Sahner, kapłan posługujący w parafii św. Franciszka w Dubaju.

Papieska pielgrzymka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich potrwa do wtorku. Transmisja na antenie TV Trwam i Radia Maryja [zobacz więcej].

TV Trwam News/RIRM

drukuj