fot. PAP/EPA

Papież o uroczystości Wszystkich Świętych

W dzisiejszą uroczystość Wszystkich Świętych Ojciec Święty Franciszek powiedział wiernym podczas południowego spotkania w Watykanie, że duchowo jednoczy się ze wszystkimi, którzy tego dnia modlą się przy grobach swych bliskich na całym świecie.

Przed modlitwą na Anioł Pański Papież podkreślił, że dzień Wszystkich Świętych przypomina, iż wszyscy oni są wzorami do naśladowania. Nie chodzi tylko o tych kanonizowanych, ale i o „świętych z sąsiedztwa” – dodał. To ci ludzie podejmują „wysiłek praktykowania Ewangelii w codzienności ich życia” – mówił Ojciec Święty.

Takich świętych spotkaliśmy i my; może mamy kogoś takiego w rodzinie albo wśród przyjaciół i znajomych. Musimy być im wdzięczni, a przede wszystkim musimy być wdzięczni Bogu za to, że nas nimi obdarzył – mówił papież Franciszek.

„Naśladowanie ich gestów miłości i miłosierdzia to trochę jak uwiecznienie ich obecności w tym świecie. W istocie te gesty ewangeliczne jako jedyne opierają się zniszczeniu śmierci” – powiedział Papież. Wymienił wśród nich akt czułości, szczodrości, czas spędzony z kimś, by go wysłuchać, wizytę, dobre słowo, uśmiech.

Zwracając się do wiernych wyraził zaniepokojenie wzrostem napięcia w Republice Środkowoafrykańskiej, którą ma odwiedzić pod koniec listopada podczas swej pierwszej wizyty w Afryce, obejmującej też Kenię i Ugandę. Do stron konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej zaapelował o położenie kresu przemocy.

PAP/RIRM

drukuj