fot. wikipedia

Włochy: Polonia zbiera podpisy ws. prywatyzacji drogi na Monte Cassino

Związek Polaków we Włoszech i Fundacja Muzeum Pamięci II Korpusu Polskiego zbierają podpisy pod petycją ws. prywatyzacji drogi na Monte Cassino.

Włoska Polonia apeluje, aby burmistrz miasta Cassino odrzucił wniosek dzierżawcy terenów w rejonie Albaneta. Chce on zgody na prywatyzację drogi prowadzącej do pomników II Korpusu Polskiego.

Autorzy petycji przypominają m.in., że wcześniej sąd orzekł, że droga ma charakter publiczny. Jej sprzedaż może utrudnić dostęp do miejsc upamiętniających bitwę o Monte Cassino i walczących w niej Polaków.

Prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini wskazała,  że po prywatyzacji za przejazd będą mogły być pobierane opłaty.

– Napisaliśmy apel o odrzucenie tego wniosku. (…) Prawdopodobnie to postanowienie gmina da temu panu na jego korzyść. Zbieramy więc podpisy, żeby było widać (zainteresowanie). Nie tylko jesteśmy tu jako Polacy mieszkający we Włoszech, ale także i środowiska włoskie, organizacje są przeciwko temu – zwróciła uwagę Urszula Stefańska-Andreini.

Włoska Polonia podkreśla ponadto, że wszystkie obiekty o charakterze historycznym znajdujące się na terytorium Albanety, jak również sieć drogowa, są chronione przez włoskiego ustawodawcę. Dostęp do nich musi być wolny.

Wniosek o prywatyzację – władze Cassino mają rozpatrywać 6 listopada. Podpisy pod petycją w tej sprawie zbierane są wśród włoskiej Polonii i mieszkańców Włoch, ale podpisać ją mogą także Polacy mieszkający w kraju.

RIRM

 

drukuj