fot. Tomasz Strąg

Min. Waszczykowski z wizytą we Włoszech

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uczestniczył w niedzielę w koncercie chopinowskim w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale w Rzymie. Wydarzenie, zorganizowane przez ambasadę RP we Włoszech, było pierwszym punktem wizyty ministra Waszczykowskiego w tym kraju.

Kompozycje Chopina wykonał polski pianista Szczepan Kończal. Był to kolejny z serii koncertów chopinowskich przygotowanych przez polską placówkę dyplomatyczną w Wiecznym Mieście. Odbywają się one od roku w auli rzymskiego uniwersytetu La Sapienza. W październiku 2016 roku na poprzednim koncercie z tego cyklu w sali Pałacu udział wziął prezydent Włoch Sergio Mattarella. Z recitalem wystąpił wówczas Paweł Wakarecy.

Niedzielny koncert transmitowało radio RAI3, także do innych krajów europejskich.

Szczepan Kończal zagrał polonezy, mazurki, nokturny i fantazje.

32-letni pianista jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej, zwycięzcą międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi w Mediolanie w 2010 roku i w Timisoarze w Rumunii w 2011 roku.

Koncert chopinowski był pierwszym punktem wizyty ministra Waszczykowskiego we Włoszech, w trakcie której w Palermo na Sycylii weźmie udział w konferencji OBWE na temat migracji. Szef polskiej dyplomacji spotka się w poniedziałek z ministrem spraw zagranicznych Włoch Angelino Alfano. Rano tego dnia odsłonią w Teatro Massimo w Palermo tablicę upamiętniającą Karola Szymanowskiego w związku z 80. rocznicą jego śmierci.

W konferencji OBWE, która odbędzie się we wtorek i środę, wezmą udział przedstawiciele 57 państw członkowskich organizacji oraz reprezentanci sześciu krajów współpracujących z OBWE: Algierii, Egiptu, Izraela, Jordanii, Maroka i Tunezji.

PAP/RIRM

drukuj