fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jasionka: Trwa Kongres 60 milionów – Globalny Zjazd Polonii

W podrzeszowskiej Jasionce trwa Kongres 60 milionów – Globalny Zjazd Polonii. W planach dwudniowego spotkania są m.in. panele dyskusyjne z udziałem przedsiębiorców, polityków i przedstawicieli mediów. Poruszą oni m.in. zagadnienia dotyczące promowania polskich marek na rynkach międzynarodowych czy sportu polonijnego.

W Kongresie wezmą udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz senator Anna Maria Anders, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego.

Obecność rządu to wyraz troski o Polaków mieszkających za granicą i chęć rozwoju nowych obszarów współpracy – wskazał minister Jerzy Kwieciński.

Chcielibyśmy zawiązać lepsze kontakty gospodarcze i wykorzystać fakt, że wielu z tych Polaków, którzy są za granicą, mają znaczące pozycje społeczne, ale przede wszystkim biznesowe. Chcielibyśmy zachęcić tych Polaków do tego, żeby i w Polsce stali się bardziej aktywni, żeby postawili swoją drugą nogę w Polsce. Jedna niech będzie np. w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii, ale drugą nogę biznesową niech postawią w Polsce. Dla nas szalenie ważne jest, że nasi rodacy za granicą mogą być najlepszymi ambasadorami Polski i naszych marek narodowych – wskazał minister Kwieciński.

Pierwsze dwie edycje kongresu miały miejsce w tym roku w lutym na Florydzie oraz w lipcu w stanie Nowy Jork. W obu edycjach udział wzięło blisko 400 gości z 11 krajów. Nazwa kongresu nawiązuje do ogólnej liczby Polaków żyjących na świecie.

 RIRM

drukuj