Warszawa: rusza Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej

W Warszawie rozpocznie się dziś dwudniowy Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej. Wezmą w nim udział premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. W trakcie spotkania ma być podpisana „Deklaracja Warszawska”.

Na kongresie zaprezentowane zostaną też start-upy z państw należących do V4.

Innowacje mają istotny wpływ na gospodarkę – wskazał na antenie Radia Maryja i TV Trwam dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– Innowacje, dzięki którym można, po pierwsze, otrzymywać premie tego, kto wymyśla i sprzedaje dany wynalazek jako pierwszy, a nie tylko naśladuje. I innowacje to jest też podniesienie poziomu efektywności gospodarowania w ogóle, czyli z jednej jednostki czynnika produkcji -przepraszam za ten ekonomiczny język – a więc pracy, kapitału i ziemi, dzięki innowacjom, dzięki branżom wiedzo-chłonnym, dzięki wysokim technologiom – możemy uzyskać więcej dochodu, możemy po prostu więcej, efektywniej produkować, gospodarować – zaznaczył ekonomista.

Głównym organizatorem Kongresu jest Polski Fundusz Rozwoju. Zaproszeni są m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm, start-upów i organizacji pozarządowych.

Wśród prelegentów znajdą się m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

W ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, utworzona zostanie specjalna linia na sfinansowanie programu grantów dla organizacji badawczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw z formatu V4.

RIRM

drukuj