fot. PAP/Leszek Szymański

Legionowo nie chce włączenia do metropolii warszawskiej

Mieszkańcy podwarszawskiego Legionowa nie chcą włączenia swojej miejscowości do metropolii warszawskiej. We wczorajszym referendum ponad 94 proc. uprawnionych do głosowania opowiedziało się przeciwko takiemu pomysłowi.

Referendum trwało w niedzielę od godz. 7.00 do 21.00. Wzięło w nim udział blisko 47 proc. mieszkańców Legionowa. Uprawnieni do głosowania odpowiadali na następujące pytanie:

„Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”

Wyniki głosowania przedstawiła miejska komisja referendalna w Legionowie. Blisko 17 tys. 800 osób, a więc 94,3 proc. głosujących, odpowiedziało „nie”. Na „tak” było 1081 osób, czyli 5,7 proc. Referendum było inicjatywą radnych Legionowa i reakcją na przygotowywany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy o zmianie ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on utworzenie metropolii warszawskiej, która objęłaby 30 okalających stolicę gmin. Podobne głosowania chciała przeprowadzić też Warszawa i Podkowa Leśna, jednak wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność ich uchwał.

TV Trwam News/RIRM

drukuj