fot. PAP/Leszek Szymański

Zakończył się kongres Ruchu „Europa Christi”

Pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” w Warszawie zakończył się międzynarodowy kongres Ruchu „Europa Christi”. Od 19 października odbywał się on w różnych miastach Polski. Jego celem było przypomnienie chrześcijańskich korzeni Europy i konieczności ich obrony.

Czterodniowe spotkanie Ruchu „Europa Christi” odbywało się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie. Celem wydarzenia było uświadomienie, że Europa to wielkie dziedzictwo chrześcijańskie, a tożsamość kontynentu została zbudowana na filozofii greckiej, prawie rzymskim i na Ewangelii. Pomysł Ruchu „Europa Christi” powstał 2 lata temu, a jego autorem jest ks. infułat Ireneusz Skubiś.

– Europę trzeba uzdrowić, trzeba jej pomóc, trzeba zrobić jakieś „karetki pogotowia” do Europy, do wszystkich narodów właśnie z czerwonym krzyżem, ale krzyżem Chrystusa – podkreśla ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika „Niedziela”.

W poniedziałek uczestnicy kongresu Ruchu „Europa Christi”, spotkali się w Senacie. Gości witał marszałek Stanisław Karczewski.

– My musimy ze swoją wiarą, ze swoimi przekonaniami, podejmować – również tu, w parlamencie – decyzje zgodne z naszym sumieniem. Nie możemy się tego wypierać. Ja jestem dumny, proszę Państwa, że jestem chrześcijaninem, że jestem katolikiem, że jestem Polakiem – powiedział Marszałek Senatu.

Gościem honorowym kongresu był ksiądz kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W swoich wykładach wygłoszonych w niedzielę i poniedziałek ksiądz kardynał mówił m.in. o współczesnych formach kolonializmu. Zwracał też uwagę na ogromne znaczenie rodziny oraz małżeństwa.

– Zachód chce zniszczyć tradycyjną rodzinę. Zachód z dumą uważa się za pępek świata i uważa, że ma prawo dyktować innym narodom i innym kulturom, w jaki sposób ma wyglądać rodzina, jak ma wyglądać społeczeństwo. Narzuca swoje nowe podejście na kwestie rodziny i na kwestie małżeństwa – zwrócił uwagę ks. kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Dlatego ks. Kardynał zaapelował do polityków i wszystkich ludzi dobrej woli o większą obronę tradycyjnej rodziny.

– Wzywam wszystkich chrześcijan – wszystkich mężczyzn i wszystkie kobiety dobrej woli oraz polityków do tego, żeby ratować tradycyjny model rodziny, żeby go chronić, tak żeby nie zanikał, tylko wręcz przeciwnie – żeby był wspierany, żeby mógł trwać, ponieważ to służy ludzkości, to służy naszemu społeczeństwu – apelował ks. kard. Robert Sarah.

To właśnie rodzina jest nierozerwalnym elementem chrześcijaństwa, na którym wzrastała przez wieki Europa. Obecnie stary kontynent znajduje się „na zakręcie”, dlatego potrzebuje zmian – podkreśla biblista, ks. prof. Waldemar Chrostowski.

– Europa potrzebuje dzisiaj tego korzenia, z którego wyrosła. Europa potrzebuje tego, by przypomnieć sobie, z jakiej skały została wyciosana. W związku z tym Europa potrzebuje chrześcijan, ale chrześcijan dojrzałych, zdecydowanie bardziej dojrzałych i odpowiedzialnych, niż kiedykolwiek do tej pory – tłumaczy konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego.

Z okazji odbywającego się Kongresu Ruchu „Europa Christi” specjalne listy do organizatorów i uczestników wystosowali m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj