fot. Krzysztof Bochniak

USA: w Los Angeles odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jana Pawła II z udziałem min. A. Kwiatkowskiego

W minioną niedzielę, we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II, w Papieskim Sanktuarium w Los Angeles celebrowana była uroczystość odpustowa, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił przybyły z Polski O. Paweł Warchoł OFMConv. z klasztoru w Niepokalanowie. On także dokonał w roku jubileuszów: objawień maryjnych w Fatimie i Rycerstwa Niepokalanej, uroczystego wprowadzenia relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Po południu, w Godzinie Miłosierdzia odprawiona została także Msza Święta dla latynoskich pielgrzymów, której przewodniczył i Słowo Boże w języku hiszpańskim wygłosił ks. Andrzej Ślęczka, wieloletni misjonarz w Chile, aktualnie duszpasterz Meksykanów w archidiecezji Los Angeles.

To dla nas wielkie Boże obdarowanie, że w roku jubileuszów: objawień maryjnych w Fatimie i Rycerstwa Niepokalanej przybył do naszej wspólnoty polonijnej św. Maksymilian. Tak bardzo potrzebujemy jego wstawiennictwa za Polakami, którzy z różnych powodów zdecydowali się na niełatwe życie emigranta w tej części świata.  Ten święty rodak będzie z pewnością przypominał nam o chrześcijańskich wartościach i naszej tożsamości narodowej,  o których mamy dawać świadectwo na kalifornijskiej ziemi – zaznaczył ks. Rafał Dyguła TChr, proboszcz polskiej parafii i kustosz sanktuarium.

Do historycznego świętowania parafianie przygotowali się przez uczestnictwo w maryjnych rekolekcjach, które poprowadził o. dr hab. Paweł Warchoł OFMConv. Ich zwieńczeniem stał się akt zawierzenia wspólnoty polonijnej Matce Bożej Niepokalanej w duchu św. Maksymiliana.

 W związku z uroczystościami prezentowana jest od minionej niedzieli w Papieskim Sanktuarium niezwykła wystawa z Polski – „Jan Paweł II w obronie życia człowieka”.

Jak dodaje ks. Dyguła „Ta wystawa pro – life przygotowana została przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Przybyła do nas dzięki uprzejmości Dr inż. Antoniego Zięby, prezesa tego krakowskiego stowarzyszenia. Przedstawia wypowiedzi św. Jana Pawła II związane z obroną życia oraz podstawowe informacje na temat rozwoju dziecka przed narodzeniem. Wiem, że w przeszłości spotykała się z wielkim zainteresowaniem podczas prezentacji w wielu kościołach w naszej Ojczyźnie, a nawet w gmachu Sejmu RP.  Jest moją radością, że oprócz szerzenia kultu św. papieża Polaka,  jego sanktuarium na kalifornijskiej ziemi staje się przestrzenią formacji sumień polskich emigrantów w duchu jego świętego pontyfikatu. Wystawa nie zawiera żadnych zdjęć drastycznych, dlatego tym bardziej zachęcam i zapraszam do jej obejrzenia moich parafian, zwłaszcza przedstawicieli młodej Polonii. Chcemy być Pokoleniem Jana Pawła II, a to przecież także nasz radosny obowiązek głoszenia w tym świecie cywilizacji życia.

Na uroczystości Polonii kalifornijskiej przybył z Polski minister Adam Kwiatkowski z kancelarii Prezydenta RP, odpowiedzialny za relacje z Polonią. Przed rozpoczęciem Mszy św. polityk złożył w obecności zgromadzonych pielgrzymów i przedstawicieli miejscowego Konsulatu Generalnego RP, wieniec kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II na placu przykościelnym przy historycznej West Adams. Na zakończenie ceremonii odpustu ku czci św. Papieża Polaka przekazał tutejszej Polonii na ręce ich kapelana, ks. kustosza Rafała Dyguły TChr niezwykły dar z Ojczyzny, uroczystą flagę Polski i list z podziękowaniami od Prezydenta Andrzeja Dudy.

Rafał Dyguła/RIRM

drukuj