M. Balcerowicz: W Polsce występują okresy niedoboru wód

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa IX Międzynarodowy Kongres pod hasłem „Katolicy i Ekologia – woda dobrem wspólnym”. Drugi dzień naukowego spotkania rozpoczął się Mszą św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Dzisiejsze sesje poświęcone są m.in. ochronie i bilansowaniu zasobów wodnych. W kongresie uczestniczą eksperci z polski i zagranicy.

O tym, dlaczego rząd chce zmienić politykę cenową wody i co grozi Polsce -mówił Mateusz Balcerowicz, dyrektor Departamentu Zasobów Wodnych w resorcie środowiska.

– W Polsce także zdarzają się okresy występowania niedoboru wód – musimy sobie zdawać z tego sprawę. Nie mówię wyłącznie o niedoborach wody dla rolnictwa, które regularnie występuje na terenie Kujaw, ale także o niedoborze wody dla ludności. Zaczyna brakować wody głównie z wód podziemnych. W związku z tym należy podjąć jakieś działania. Istnieje wiele użyteczności wody, a mówiąc z punktu widzenia ekonomii – wiele rynków wody, zatem istnieje także wiele cen wody. Musimy patrzeć przede wszystkim przez cel jej użycia, ale także poprzez miejsce, czyli jakim zasobem dysponujemy, w jakim czasie i czy istnieje odpowiednia infrastruktura – tłumaczył Mateusz Balcerowicz.

Patronat nad wydarzeniem objął ks. kard. Zenon Grocholewski. Transmisję z kongresu przeprowadzają telewizja internetowa Tilma oraz internetowe Simradio.

RIRM

drukuj