M. Morawiecki: fundamentalnie ważne, by firmy mogły polegać na prawie

Jest fundamentalnie ważne, by firmy mogły polegać na prawie – powiedział w piątek podczas drugiego dnia Kongresu 590 w Jasionce wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, prezentując „Konstytucję biznesu”.

Morawiecki wyjaśnił, że w dokumencie jest „wiele nieprzespanych nocy” zarówno pracowników resortu rozwoju, ale także „nieprzespanych nocy (…) przedsiębiorców małych i średnich w szczególności”, którzy nie mają wielkich departamentów prawnych i którzy sami muszą przechodzić przez gąszcz różnych przepisów.

– Przyświecała nam taka ambicja, żeby mniej było od tej pory tych „nieprzespanych nocy”, żebyście mogli państwo polegać na prawie stanowionym przez nasz rząd, przez nasz parlament, przez państwo polskie. Jest fundamentalnie ważne, żebyśmy na tym prawie polegać mogli, bo jak szukam jednego zasadniczego czynnika, który jest taki sam od Seulu do Berlina i od Waszyngtonu do Kopenhagi, który buduje szczęśliwe społeczeństwa i silne gospodarki, to tylko jedna rzecz przychodzi mi do głowy, która jest tym wspólnym mianownikiem, a mianowicie współpraca pomiędzy przedsiębiorcami i państwem – podkreślił.

Zaznaczył, że państwo musi rozumieć przedsiębiorców, ale też przedsiębiorcy powinni starać się nie omijać tych przepisów, ale starać się być razem z państwem i budować wspólnie gospodarkę.

Prezentacja „Konstytucji biznesu” przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego to najważniejsze wydarzenie drugiego dnia Kongresu 590.

Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy, a państwo to nie łupieżca i krwiopijca – powiedział w piątek podczas Kongresu590 wicepremier Mateusz Morawiecki, który przedstawił „Konstytucję biznesu”. Za konieczne uznał budowanie płaszczyzny porozumienia między państwem a przedsiębiorcami.

– Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy, ale państwo to nie jest łupieżca. Państwo to nie jest krwiopijca. Już nawet używanie takiego języka jest niedobre. Nie buduje wspólnoty, nie buduje silnego państwa. Właśnie w tych dojrzałych zachodnich i wschodnich państwach, które odniosły największy sukces, tam budowana jest wspólna płaszczyzna porozumienia, kompromis – mówił wicepremier.

Podkreślił, że jako nadrzędne zadanie stawia sobie zbudowanie płaszczyzny porozumienia. „I w ramach tej Konstytucji dla biznesu chcemy takie mechanizmy zaproponować” – powiedział Morawiecki.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl