fot. https://twitter.com/CaritasPolska

Caritas z okazji Dnia Dziecka: 20 tys. prezentów dla najmłodszych m.in. ze świetlic środowiskowych i domów dziecka

Z okazji Dnia Dziecka 20 tys. Pudełek Szczęścia trafi za pośrednictwem oddziałów diecezjalnych Caritasu do najmłodszych ze świetlic środowiskowych, domów dziecka, domów samotnej matki i do rodzin pod opieką parafialnych zespołów Caritas – przekazała Magdalena Antolik,  koordynator programów dziecięcych w Caritas Polska.

Najmłodszych Caritas wspiera przez cały rok. Wśród czołowych programów są: Wakacyjna Akcja Caritas, w której bierze udział blisko 15 tys. dzieci, Tornister Pełen Uśmiechów – 10 tys., Skrzydła w ramach – obejmujący 900 programów stypendialnych, czy turnusy dla dzieci z Ukrainy.

Z okazji Dnia Dziecka w całym kraju odbędą się festyny, pikniki rodzinne i spotkania integracyjne.

„20 tys. Pudełek Szczęścia trafi za pośrednictwem oddziałów diecezjalnych Caritasu do dzieci ze świetlic środowiskowych, domów dziecka, domów samotnej matki i do rodzin pod opieką parafialnych zespołów Caritasu. W pudełkach znajdą się m.in. maskotki, książki, gry planszowe i słodycze” –  powiedziała Magdalena Antolik.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, wraz z początkiem lipca ruszy Wakacyjna Akcja Caritas realizowana w ośrodkach Caritas diecezjalnych nad morzem i w górach. Organizowane są również półkolonie w postaci wypoczynku stacjonarnego czy jednodniowe wycieczki. Wśród propozycji zaplanowane są m.in.: zajęcia sportowe, muzyczne, taneczne, teatralne.

„Aktualnie jesteśmy na etapie zbierania danych dot. liczby dzieci, które wezmą udział w akcji, ale tak, jak w latach ubiegłych, możemy wstępnie oszacować, że zainteresowanie będzie duże” – przekazała Magdalena Antolik.

Przypomniała, że „w ubiegłym roku z Wakacyjnej Akcji Caritas skorzystało blisko 15 tys. najmłodszych, w tym ok. cztery tys. z wypoczynku stacjonarnego. Na kolonie wyjechało 10,5 tys. dzieci, zaś pozostałe 4,3 tys. dzieci – z tego ok. 2 tys. z Ukrainy – skorzysta z innych form wypoczynku, tj. półkolonii i wycieczek przygotowanych przez Caritas diecezjalne.

Zwróciła uwagę, że nowym programem skierowanym dla dzieci są „turnusy wytchnieniowe” skierowane dla najmłodszych z Ukrainy. Trwają one 14 dni.

„Planowane jest wysłanie na nie 800 dzieci. Do tej pory z tej możliwości skorzystało 517 najmłodszych zza wschodniej granicy. Wyjazdy odbywają się głównie do ośrodków Caritas diecezjalnych, zlokalizowanych blisko granicy z Ukrainą, by dodatkowo nie przeciążać dzieci wielogodzinnymi podróżami po Polsce” – wyjaśniła.

Dodała, że „dzieci pochodziły z różnych terenów Ukrainy np. z Drohobycza, Kijowa, Charkowa, Lwowa czy Mariupola”.

Jedną z najbardziej znanych akcji Caritasu jest Tornister Pełen Uśmiechów. Dzięki niej, co roku tysiące dzieci, wytypowanych przez pracujące z nimi na co dzień diecezjalne oddziały Caritasu, otrzymują szkolne wyprawki. W ubiegłym roku trafiły one do 10 tys. dzieci, w tym cztery tys. uczniów z Ukrainy.

„Wyprawki szkolne otrzymało również ok. 200 dzieci uchodźczych innych narodowości, m.in. z Turcji, Afganistanu, Czeczenii, Tadżykistanu, Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu i z Dagestanu” – poinformowała Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.

Kolejną inicjatywą Caritasu dla najmłodszych jest akcja „Podaruj dziecku książkę – dodaj mu skrzydeł”, która ma zachęcić dzieci i młodzież do czytania i rozwijania swoich zainteresowań.

Jak zaznaczyła Katarzyna Nowińska z Caritas Polska, w ramach tego programu książki otrzymały świetlice socjoterapeutyczne i domy dziecka prowadzone przez Caritas, gdzie przez opiekunów organizowane będzie wspólne czytanie.

Programami wyrównującymi szanse edukacyjne są „Skrzydła” oraz „Dwa Talenty”.

„Od września 2022 do czerwca 2023 r. udało się wesprzeć 900 dzieci w obydwu programach. Wsparcie wyniosło 2000 zł i 1500 zł na rozwój talentów, pasji i dziecięcych marzeń” – powiedziała Magdalena Antolik.

Dzięki tym środkom stypendyści pokrywają wydatki związane m.in. z zakupem przyborów szkolnych czy podręczników, ale także np. wyrobów medycznych, bez których uczęszczanie do szkoły byłoby dla nich utrudnione (okulary, baterie do aparatów słuchowych). Mogą też sfinansować udział w zajęciach pozalekcyjnych, wyjazdach (np. obozach sportowych, spotkaniach naukowych), zakup instrumentów muzycznych, oprogramowania komputerowego i szereg innych nakładów przeznaczonych na naukę i rozwój osobisty.

„W przypadku programu Skrzydła i Dwa Talenty, w porównaniu z poprzednim rokiem, liczba przyznanych stypendiów wzrosła o 386 dzieci” – dodała.

Wskazała, że obecnie „ze względu na sytuację za wschodnią granicą, większa pomoc kierowana jest na tereny przygraniczne, czyli do diecezji lubelskiej, zamojsko-lubaczowskiej, rzeszowskiej czy przemyskiej”.

Caritas Polska pomaga także dzieciom na pięciu kontynentach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl