fot. https://twitter.com/CaritasPolska

Kościół pomaga uchodźcom z Ukrainy

Kościół pomaga uchodźcom od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę. Caritas Polska zebrała już ponad sto milionów złotych na wsparcie dla Ukraińców. Aktywnie angażują się także polskie parafie.

Każdego dnia polską granicę przekraczają tysiące uciekinierów z Ukrainy. Większość to kobiety i dzieci. Uchodźcy po przybyciu do Polski potrzebują podstawowej opieki, dachu nad głową czy ciepłego posiłku. W pomoc uchodźcom z Ukrainy prężnie włącza się Kościół Katolicki – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Artur Miziński.

– Pomoc Kościoła to pomoc poszczególnych wiernych, którzy organizowani, mobilizowani, zachęcani – także przykładem – przez swoich duszpasterzy, włączyli się w przyjmowanie uchodźców, organizowanie im miejsc pobytu, przygotowywanie zaplecza, które jest konieczne, aby nie zabrakło środków materialnych – zaznaczył sekretarz generalny KEP.

W pomoc od początku wojny włącza się także wiele parafii.

– 98 proc. parafii zaangażowało się w tego typu pomoc, najczęściej była to pomoc finansowa. 94 proc. parafii deklaruje, że zebrały środki finansowe, które potem przekazały do różnych instytucji – wskazał ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Najwięcej środków zebrała Caritas Polska.

– Suma wpłat zebranych przez Caritas Polska oraz Caritas z diecezji na pomoc naszym zaatakowanym sąsiadom przekroczyła już 100 mln zł. Dostaliśmy z diecezji 45 mln zł, a innych wpłat było 55 mln złotych – mówił ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Caritas uruchomiła także kolejne placówki, gdzie udzielana jest pomoc specjalistyczna.

– Uruchamiamy (na wzór Centrum Pomocy Uchodźcom, Imigrantom w Warszawie) podobne placówki. Już zostały one otwarte m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu, Zamościu i innych miastach. W sumie działa ich ok. 20 – zaznaczył ks. dr Marcin Iżycki.

Uchodźców z Ukrainy przyjmuje wiele parafii w całej Polsce. Drzwi swoich domów otworzyły Ukraińcom także liczne zakony żeńskie i męskie. Akcje pomocowe dla uchodźców z Ukrainy organizują także diecezjalne Caritas, między innymi Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

– Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi przez cały czas zbiórki rzeczowe i pieniężne na rzecz uchodźców z Ukrainy. Przez cały czas uchodźcy mieszkają też w pięciu naszych placówkach, pełne są też ośrodki rekolekcyjne – poinformowała Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

O tym, jak ważna jest pomoc uchodźcom mówił podczas środowej audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek.

– Wielkanoc to rodzinne święta, a wy, otwierając im wasze domy, staliście się ich rodziną. Chociaż większość z nich – zgodnie z tradycją wschodnią – będzie obchodzić te święta tydzień później, już teraz wszyscy razem wpatrujcie się w Ukrzyżowanego i oczekujcie na Zmartwychwstanie Chrystusa oraz pokój na Ukrainie. Z serca wam błogosławię! – podkreślał  Papież.

Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne, oprócz pomocy uchodźcom w Polsce, wysyłają również transporty humanitarne na Ukrainę.

– To już ponad 40 transportów humanitarnych, ponad 600 ton pomocy, która wyjechała od nas, z Ełku, na teren Ukrainy. Potrzeby są ciągle wielkie, dlatego też prosimy o wsparcie rzeczowe. Można przynosić do nas dary rzeczowe w postaci żywności i środków higieny – zaznaczył ks. Ryszard Sawicki, wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej.

Do tej pory – jak wskazał o. Paweł Staniaszek, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Perwomajsku na Ukrainie – tylko do jego miasta trafiło 17 ton pomocy humanitarnej.

– Otrzymaliśmy około 17 ton darów. Dotarły do nas rzeczy dla małych dzieci, dla mam oraz starszych osób. Są lekarstwa, środki medyczne, które trafią do szpitala – poinformował duchowny.

ks. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap podkreślił, że pomoc Ukraińcom wciąż jest bardzo potrzebna.

– Trzeba im zapewnić warunki życia, lecz także możliwą pracę, na co zwracał uwagę polski rząd. Ważne jest zapewnienie normalnego funkcjonowania, w miarę możliwości organizowanie szkół czy przedszkoli dla ich dzieci – zaznaczył.

Od początku wojny na Ukrainie do Polski przybyło 2,7 mln uchodźców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl