fot. gov.pl

Wicemin. M. Małecki: W Polsce powinniśmy prowadzić do rozwoju kraju poprzez budowanie bogactwa opartego na wiedzy, prawach autorskich, patentach i własności intelektualnej

W Polsce powinniśmy prowadzić do rozwoju kraju poprzez budowanie bogactwa opartego na wiedzy, prawach autorskich, polskich patentach, własności intelektualnej. Powinniśmy rozwijać myśl technologiczną. Dlatego polskie firmy otrzymują silne wsparcie rządu – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W środę w zakładach kolejowych PESA w Mińsku Mazowieckim oddano do użytku ostatni z czternastu wyremontowanych zestawów ED 74. Pojazdy zostały odbudowane dzięki inwestycji spółki PKP Intercity.

– Od początku mieliśmy plan rozwijania kolei i przywrócenia Polakom jak największej liczby połączeń. Poszły za tym ogromne pieniądze na inwestycje. Tylko spółka PKP Intercity do 2030 r. zainwestuje w nowy tabor 24,5 mld zł, dzięki czemu otrzymamy 2,5 tys. nowych lub zmodernizowanych do najwyższych standardów wagonów i kilkaset nowych lokomotyw. Kolejne ponad 2,5 mld zł zostanie przeznaczone na ekologiczne myjnie czy stacje postojowe. W 2023 r. spółka PKP Intercity przewiozła 25 mln pasażerów, a tylu przejechało przez cały 2014 rok – powiedział wiceminister Maciej Małecki.

Wiceszef resortu aktywów państwowych uczestniczył w konferencji firmy Exatel. To spółka, która odpowiada za usługi w sektorze telekomunikacyjnym oraz w zakresie cyberbezpieczeństwa.

– To ostatnia spółka w tym zakresie, która została w Skarbie Państwa. Tym ważniejsze, by rozwijać takie firmy, dawać możliwość inwestowania i zapewnienia Polsce cybersuwerenności. (…) Exatel uruchamia nową generację urządzeń telekomunikacyjnych pod nazwą SDN. To ogromne osiągnięcie. (…) Od czasu wybuchu pandemii widzimy, jak ważna jest ochrona funkcjonowania przestrzeni, która dzieje się w świecie wirtualnym. W czasie pandemii znaczną część życia przenieśliśmy do sfery wirtualnej. Musimy mieć w niej ochronę przed hakerami. Exatel takie rozwiązania przygotowuje, zapewnia i rozwija – zaznaczył polityk.

– W Polsce powinniśmy rozwijać myśl technologiczną – powinniśmy prowadzić do rozwoju kraju poprzez budowanie bogactwa opartego na wiedzy, prawach autorskich, polskich patentach, własności intelektualnej. Dlatego polskie firmy otrzymują silne wsparcie rządu – dodał.

TVN wyemitował reportaż na temat fuzji Lotosu i Orlenu. W tym kontekście wiceminister Maciej Małecki zwrócił uwagę na to, że „Polska była ostatnim krajem, gdzie na rynku paliw rywalizowały różne firmy należące do tego samego właściciela”.

– Co jest w interesie tych, którzy sprzedają Polsce ropę? Czy to, żeby na polskim rynku była jedna i silna firma, czy kilka mniejszych? Inne kraje już dawno przeszły drogę konsolidacji. Powstały wtedy silne marki. (…) My mieliśmy mniejszy Orlen, Lotos, PGNiG i Energę, które w wielu miejscach rywalizowały ze sobą. Scaliliśmy to w jedną siłę. Orlen jest dzisiaj w gronie 150 największych firm na świecie. Może skuteczniej walczyć o większy kawał tortu w sektorze multienergetycznym. Ten tort będzie dla Polski, bo to nasza firma, która skutecznie będzie rozpychała się na międzynarodowych rynkach i zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne – podkreślił gość Radia Maryja.

Gdyby Lotos został sam, to przy szalonej polityce klimatycznej traciłby rację bytu – kontynuował wiceminister aktywów państwowych.

On był zorientowany tylko na nodze rafineryjnej. Słyszymy pomysły, żeby po 2030 r. zakazać samochodów spalinowych. Jaka wtedy byłaby przyszłość Lotosu? Tymczasem zbudowanie silniejszego koncernu pozwala nam inwestować w polskie technologie i budować siłę naszej gospodarki – mówił polityk.

Cała rozmowa z wiceministrem Maciejem Małeckim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl