Manifestacja w Madrycie z żądaniem zakazu tzw. aborcji

Około dwóch tysięcy osób demonstrowało w niedzielę w Madrycie, domagając się całkowitego zakazu tzw. aborcji. Konserwatywny rząd Hiszpanii przygotowuje obecnie zaostrzenie obowiązujących przepisów dotyczących tzw. aborcji, przyjętych w 2010 roku przez socjalistów.

Manifestacja odbywała się pod hasłem: „Za prawem do życia, zero aborcji”. Demonstranci nieśli czerwone flagi z nadrukowanym białym kołem, na którym było napisane „zero aborcji” lub czerwone flagi z białymi sercami z uśmiechem i podpisem „prawo do życia”.

Wśród uczestników akcji byli ludzie w różnym wieku, w tym rodziny z małymi dziećmi.

„Nie widzimy żadnego powodu, który mógłby uzasadniać eliminację ludzkiej istoty i dlatego domagamy się całkowitego zakazu aborcji” – powiedziała Gador Joya, rzeczniczka organizacji „Prawo do życia”. „Wierzymy, że dzięki zakazowi aborcji w przypadkach wad rozwojowych i zmniejszeniu zagrożeń dla zdrowia psychicznego matki, zrobimy krok w tym kierunku” – dodała Joya, współorganizatorka niedzielnego „Marszu na rzecz życia”.

Przyjęte w 2010 roku za poprzedniego rządu Hiszpanii przepisy zezwalają wszystkim kobietom na przeprowadzenie tzw. aborcji do 14. tygodnia ciąży i do 22. tygodnia w przypadku „zagrożenia życia i zdrowia” matki lub „poważnych deformacji płodu”, oraz bez limitu czasowego za rekomendacją komisji ds. etyki w przypadkach najcięższych.

Jak zapowiadała w lipcu rzeczniczka rządu Soraya Saenz de Santamaria, przygotowywana jest obecnie restrykcyjna nowelizacja tych przepisów.

PAP

drukuj