Mieszkańcy Sosnowca i Cieszyna stanęli w obronie TV Trwam

Marsze poprzedzone Mszą Św. przeszły ulicami Sosnowca i Cieszyna. W Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 15.00, następnie mieszkańcy przeszli ulicami tych miast by wspólnie zamanifestować odebraną Tv Trwam możliwość nadawania na pierwszym multipleksie cyfrowym. 

Z wielkim zaangażowaniem i zapałem do manifestowania w tej sprawie stanęli mieszkańcy tych miast. Łączymy się by wspólnie maszerować w obronie Tv Trwam podkreślali jej uczestnicy. Marsz z Cieszyna relacjonował Ryszard Macura, radny powiatu Cieszyńskiego.

– Słowo Boże podczas uroczystej Mszy św. skierował do nas ks. proboszcz parafii z Jabłonkowa. To jest także symboliczne wydarzenie bo łączyliśmy się, tzn. mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego, z jednej strony granicy i z drugiej strony granicy. Potem rozpoczęliśmy marsz ulicami Cieszyna. Ludziom towarzyszyła modlitwa i wyzwania. Przemówili również posłowie PiS, był poeta Kazimierz Węgrzyn, muzyk Józef Broda, którzy też upięknili uroczystość swoją twórczością poetycko – muzyczną. Towarzyszyła nam również Orkiestra Dęta Cieszynianka a w kościele był z nami Chór Lutnia. To była piękna uroczystość – powiedział Ryszard Macura.

Także w Sosnowcu Msza Św. rozpoczęła się o godz. 15.00 w  Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  Zaraz po niej ulicami miasta przeszedł marsz, który jak mówi poseł Ewa Malik – organizatorka, podobnie jak inne tego typu manifestacje może być zwiastunem przemian w Polsce.

– Na pewno te marsze są wyrazem po pierwsze, wielkiego zniecierpliwienia społecznego i przycinania swobód demokratycznych w polskim prawie. Natomiast czuję i być może wszyscy to odczuwamy, że narasta taki niepokój a równocześnie jest w tym zawarta nadzieja. Te marsze są marszami radosnymi, pełnymi nadziei i wyrażającymi jutrzenkę nadchodzących nowych przemian w kraju – dodała poseł Ewa Malik

To nie koniec manifestacji w obronie Tv Trwam. W najbliższym czasie planowane są kolejne manifestacje: 13 października odbędzie się Gwiaździsta Pielgrzymka Podhala, Orawy i Spisza. Jej uczestnicy przejdą z Nowego Targu do Ludźmierza. Marszowi w obronie TV Trwam będzie towarzyszyć hasło „W obronie Krzyża stanę”. Tego samego dnia tj. 13 paź. odbędą się także marsze w Lesznie oraz Szczecinie. 14 października wolnych mediów bronić będą mieszkańcy Janowa Lubelskiego.

Wypowiedź poseł Ewy Malik

Audio MP3
Pobierz

Wypowiedź Ryszarda Macury

Audio MP3
Pobierz
RIRM
drukuj