fot. PAP/EPA

W Hiszpanii odbył się dwudniowy szczyt z udziałem liderów europejskich partii prawicowych i konserwatywnych zatytułowany „Obronić Europę”

W hiszpańskim spotkaniu liderów europejskich partii prawicowych i konserwatywnych wzięli udział m.in. przewodnicząca Zjednoczenia Narodowego we Francji Marine Le Pen oraz premier Węgier Victor Orban. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania szef polskiego rządu mówił m.in. o zagrożeniach ze strony Rosji.

– Rosja zagraża integralności terytorialnej Ukrainy i omawialiśmy ten temat w sposób bardzo obszerny. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim naszym przyjaciołom w całej Europie, którzy są świadomi tych zagrożeń i tego ryzyka – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Delegacje biorące udział w spotkaniu w Madrycie poparły deklarację, w której znalazło się potępienie agresywnych działań Rosji.

– Dla nas, którzy mieszkamy w Europie Środkowej, jest to bardzo ważna kwestia i prosimy wszystkich, wszystkie partie członkowskie tutaj, aby opowiadali się za pokojem – akcentował Viktor Orban, premier Węgier.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał także wagę suwerenności i solidarności państw europejskich.

– Suwerenność wszystkich państw powinna być w sposób niewątpliwy traktowana jako wielka wartość i tutaj nasz przyjaciel Santiago w Hiszpanii i wszyscy nasi inni partnerzy są świadomi tej sytuacji. Jestem bardzo wdzięczny – powiedział Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1487509090616188931

Gospodarzem wydarzenia był Santiago Abascal, lider hiszpańskiej partii Vox.

https://twitter.com/vox_es/status/1487373237143097350

Hiszpański polityk zapewnił, że jego ugrupowanie popiera Polskę w walce o ochronę granic przed nielegalnym napływem migrantów od strony Białorusi.

„Okazaliśmy mu całe nasze wsparcie i solidarność w obliczu ataków, jakie Polska otrzymuje na granicy i skandalicznych gróźb Brukseli pod adresem jej rządu” – zwrócił uwagę Santiago Abascal.

https://twitter.com/vox_es/status/1487373237143097350

Podczas spotkania omówiona została także kwestia dotycząca „Fit for 55”.

– Dyskutowaliśmy na temat bardzo wysokich cen energii spowodowanych przez taką właśnie politykę. Mówiliśmy również o manipulowaniu cenami gazu, to był jeden z naszych tematów. Wskazaliśmy, jak bardzo jest to szkodliwe dla przemysłu w Europie – akcentował premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie w Madrycie stanowi kontynuację prac rozpoczętych podczas szczytu partii konserwatywnych w Warszawie na początku grudnia 2021 roku. To znaczący krok naprzód na drodze przywracania Europie jej właściwego charakteru – podkreśla politolog, prof. Tadeusz Marczak.

– Gospodarz spotkania Santiago Abascal mówi wręcz o konieczności stworzenia nowego traktatu europejskiego, który ograniczy, a może nawet zlikwiduje biurokrację brukselską i położy nacisk na takie kwestie jak suwerenność państwowa i tożsamość narodowa – ocenił prof. Tadeusz Marczak.

Spotkanie pokazuje także, że ugrupowania konserwatywne w Parlamencie Europejskim  rosną w siłę – wskazuje ekspert ds. bezpieczeństwa, Sebastian Trojak.

– Muszą odzyskać Parlament Europejski, odzyskać Europę Schumana i Adenauera, to jest główny cel tych działań. Według deklaracji założycielskiej przede wszystkim to jest kwestia działania w obszarze kultury i polityki – podkreślił Sebastian Trojak.

W szczycie wzięli także udział m.in. lider Związku Chrześcijańskich Rodzin na Litwie Waldemar Tomaszewski, a także politycy z Rumunii, Estonii, Austrii i Bułgarii.

TV Trwam News

 

drukuj