fot. PAP/EPA

Madryt z pierwszą kaplicą Bożego Miłosierdzia. Ks. kard. Osoro: Mam nadzieję, że to miejsce stanie się sanktuarium

Od wczoraj Madryt posiada szczególną kaplicę Bożego Miłosierdzia. Kopię obrazu Eugeniusza Kazimirowskiego, który został namalowany według wskazówek s. Faustyny, poświęcił ks. kard. Carlos Osoro. Madrycki purpurat ma nadzieję, że to miejsce stanie się sanktuarium Bożego Miłosierdzia w stolicy Hiszpanii.

Parafię św. Sebastiana w Madrycie wypełnili szczelnie czciciele Bożego Miłosierdzia. Ponad pięset osób z napięciem czekało na poświęcenie kopii obrazu Jezusa Miłosiernego, którego oryginał znajduje się w Wilnie. Obraz został umieszczony w kaplicy Najświętszego Sakramentu. W tej samej kaplicy znajduje się XV-wieczna figura Matki Bożej Miłosiernej, która cudem nie została zniszczona podczas wojny domowej.

Obraz namalował ks. Ricardo García González, doświadczony malarz, którego dzieła trafiły do wielu kościołów.

“Zanim zacząłem malować obraz pojechałem do Wilna w towarzystwie pewnego Polaka, w styczniu na tydzień, aby najpierw poznać historię w miejscach geograficznych oraz mieć wizualny kontakt z oryginałem. Potem poznałem kilka fantastycznych osób, z których jedna jest tutaj dzisiaj – s. Michaela. Zobaczyłem jej dzieło – owoc Bożego Miłosierdzia, które dotknęło moje serce. Muszę wyznać, że po tym wszystkim przeżyłem głęboką przemianę duchową. Przygotowało to mnie również do malowania obrazu, które rozpocząłem w środę popielcową. Chciałem, aby początek miał miejsce w tym szczególnym dniu pokuty dla całego Kościoła i dla mojego życia osobistego. Wiele razy odczułem pomoc i pociechę Jezusa Chrystusa podczas malowania obrazu. Malowałem zawsze sam w moim warsztacie. Nigdy nie było nikogo ze mną. Był to też dla mnie czas modlitwy podczas Wielkiego Postu” – powiedział ks. Ricardo García González.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kard. Carlos Osoro. W homilii zachęcił wiernych, aby Boże Miłosierdzie nieść ludziom nie tylko w słowach, ale także poprzez konkretne dzieła.

Na zakończenie mszy głos zabrała s. Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, która specjalnie przyjechała z Wilna.

Koronka do Miłosierdzia Bożego zakończyła sobotnią uroczystość.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj