Madrycki „Różaniec do Granic” o pokój w Polsce i pogrążonej chaosem Hiszpanii

Do modlitewnej inicjatywy „Różaniec do Granic” włączyła się także madrycka Polonia. Polacy modlili się o jedność w narodzie oraz o pokój dla Polski i całego świata. W sposób szczególny mieszkańcy południowego państwa wspierali modlitwą Hiszpanię, gdzie od wczoraj w całym kraju trwają manifestacje przeciwko odłączeniu Katalonii.

Polacy z Madrytu i okolic spotkali się na modlitwie różańcowej w jednym z kościołów, gdzie odprawiana jest Msza w języku polskim. Jak podkreśla ks. Mirosław Baran, kapelan madryckiej Polonii, modlono się za dwie Ojczyzny:

Polskę i Hiszpanie.

Tymczasem w Hiszpanii trwają manifestacje na rzecz jedności kraju i przeciwko katalońskim separatystom. Wczoraj na ulice miast wyszły tłumy: w Madrycie z flagami narodowymi, w Barcelonie z tzw. “białą fala”.

Dzisiaj w południe w stolicy Katalonii odbyła się kolejna manifestacja, tym razem z flagami hiszpańskimi i katalońskimi. Tzw. “milcząca większość” przeszła ulicami miasta pod hasłem: „Dosyć! Odzyskajmy zdrowy rozsadek!”

Ucieczka wielkich banków i firm z Katalonii – wydaje się – zmieniła ton wypowiedzi separatystów. Artur Mas uważa, ze Katalonia nie jest przygotowana do niepodległości. Z kolei Carles Puigdement powiedział, iż ucieczka kapitału jest “poważnym problemem”, i że być może trzeba będzie opóźnić odłączenie Katalonii.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj