Niemcy: Schulz chce pozostać szefem SPD pomimo wyborczej porażki

Pomimo dotkliwej porażki w wyborach do Bundestagu przewodniczący SPD Martin Schulz chce zachować stanowisko szefa partii. W wywiadzie dla niedzielnego wydania „Bilda” zapowiedział, że na zjeździe SPD w grudniu będzie się ponownie ubiegał o to stanowisko.

Podczas zjazdu w grudniu będę ponownie kandydował na szefa SPD” – oświadczył Martin Schulz.

Jak zaznaczył, decyzję swoją podtrzymuje niezależnie od wyniku wyborów regionalnych w Dolnej Saksonii, które odbędą się 15 października.

Jestem głęboko przekonany, że potrafię odzyskać zaufanie SPD, jeżeli ludzie przyznają: to szczery człowiek, który ma pomysł na przyszłość kraju i partii. Teraz koncentruję się na odnowie SPD. Musimy zdefiniować nasze zadania jako opozycja” – wyjaśnił.

Martin Schulz zastrzegł, że nie wie, kto poprowadzi SPD w przyszłej kampanii przed wyborami w 2021 roku.

Potwierdził, że SPD pozostanie w najbliższej kadencji w opozycji.

Naszą rolą jest opozycja. Tak będzie” – powiedział w rozmowie z „Bildem”.

Za błąd popełniony w przegranej kampanii uznał zbyt małe eksponowanie tematów europejskich.

Powinienem był temat Europy umieścić bardziej w centrum. To jest mój temat. Uważam, że SPD potrzebuje większej odwagi w tworzeniu europejskich wizji. SPD jest partą proeuropejską” – zaznaczył.

Jego zdaniem celem są Stany Zjednoczone Europy, chociaż „nie zlikwidujemy państw narodowych”. Uważa, że w UE musi dojść do ujednolicenia standardów socjalnych. Schulz był do końca zeszłego roku przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

W wyborach parlamentarnych 24 września SPD uzyskała 20,5 proc. głosów, co jest najgorszym rezultatem tej partii w powojennej historii. Schulz był kandydatem swojej partii na kanclerza Niemiec, nie zdołał jednak pokonać Angeli Merkel.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl