fot. PAP/Artur Reszko

Niemieckie media: Kornik drukarz niszczy drzewa, lasy znikają w błyskawicznym tempie

Niemieckie lasy szybko się kurczą wskutek globalnych zmian klimatu, które przynoszą susze sprzyjające rozwojowi szkodników drzew, głównie kornikowi drukarzowi – alarmuje niemiecki tygodnik „Der Spiegel” na swojej stronie internetowej.

Federalny Urząd Statystyczny udostępnił dane wskazujące na systematyczny, coroczny wzrost ilości insektów atakujących niemiecki drzewostan.

W 2020 roku ilość zniszczonego drewna wyniosła 60,1 mln m3. A to oznacza, że w ciągu ostatnich pięciu lat ta liczba wzrosła niemal pięciokrotnie.

Urząd informuje także, że w ubiegłym roku drewno zniszczone stanowiło aż trzy czwarte pozyskanego. Ponadto u 27 proc. zbadanych drzew zaobserwowano „wyraźną defoliację koron”, czyli utratę liści. Głównym winowajcą jest kornik drukarz, atakujący najchętniej drzewa iglaste takie jak: świerk, sosna i jodła.

W 2015 roku korniki odpowiadały za uszkodzenie około jednej czwartej drewna w Niemczech. W 2020 roku ilość drewna zniszczonego przez owady była już niemal trzynaście razy większa.

Specjaliści zauważają, że najbardziej podatne na działanie kornika drukarza są drzewa osłabione niedoborem wody. Korniki, które napotykają na dużą grupę zmarniałych drzew, mają doskonałe warunki do rozmnożenia swojej populacji, która z czasem dokonuje inwazji także na okoliczne zdrowe drzewa.

To nie pierwszy raport, który wskazuje na alarmujący stan niemieckich lasów. W marcu 2021 opublikowano raport rządu federalnego na temat stanu lasów. Wynika z niego, że nigdy wcześniej w Niemczech nie obumarło tak wiele drzew w tak szybkim tempie, jak w roku 2020. Lasy w RFN są w najgorszym stanie od czasu rozpoczęcia badań w 1984 roku.

Trzy lata suszy z rzędu, inwazja korników, wichury i pożary doprowadziły nie tylko do śmierci świerków, cierpią również drzewa liściaste. Cztery na pięć drzew ma skąpe korony, w tym 80 proc. dębów. Około 250 tys. hektarów lasów, głównie świerkowych, całkowicie obumarło i wymaga ponownego zasadzenia.

Lasy jak się okazuje są ważnym czynnikiem gospodarczym w Niemczech. Wycina się tam i co roku uzyskuje aż ok. 70 milionów metrów sześciennych drewna. Według instytutu Thuenena przemysł drzewny przynosi RFN rocznie około 8,5 mld euro.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl