Grecja: Silne trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim 

Trzęsienie ziemi o sile 6,4 w skali Richtera wystąpiło w sobotę rano na Morzu Egejskim w północno-wschodniej Grecji, około 400 km na północny wschód od Aten – podały amerykańskie służby sejsmologiczne USGS. 266 rannych w Turcji

Według USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się ok. 70 km na południowy zachód od miasta Aleksandropolis, a hipocentrum na głębokości 10 km.

Trzęsienie odczuwalne było najsilniej na wyspach Limnos i Samotraka oraz w Salonikach. Słabe wstrząsy były odczuwalne przez około 10 sekund w sąsiedniej Turcji – w Stambule.

Trzęsienia ziemi często nawiedzają Grecję; na początku br. dwukrotnie w odstępie tygodnia ucierpiała w wyniku wstrząsów wyspa Kefalinia na Morzu Jońskim, na zachodzie kraju.

Turecki resort ds. sytuacji nadzwyczajnych powiadomił, że w Turcji ucierpiało 266 osób, uszkodzonych zostało też kilka domów, lecz obeszło się bez poważniejszych szkód. Na Gokceadzie (d. Imroz) – największej tureckiej wyspie na Morzu Egejskim – ok. 30 osób hospitalizowano z obrażeniami, jakich doznały opuszczając w panice domy.

Turecka telewizja pokazała setki mieszkańców miast na północnym zachodzie kraju, którzy w popłochu wybiegali z domów w obawie przed wstrząsami, trwającymi około 15 sekund.

Trzęsienie odczuwalne było najsilniej na greckich wyspach Limnos i Samotraka oraz w Salonikach. Słabe wstrząsy były odczuwalne przez około 10 sekund w Stambule – tureckiej metropolii, gdzie mieszka 15 mln ludzi.

Północno-zachodnia część Turcji, jak przypomina AFP, była w roku 1999 miejscem dwóch bardzo tragicznych w skutkach trzęsień ziemi, w których zginęło niemal 20 000 ludzi. Trzęsienia ziemi często nawiedzają też Grecję; na początku br. dwukrotnie w odstępie tygodnia ucierpiała w wyniku wstrząsów wyspa Kefalinia na Morzu Jońskim, na zachodzie kraju.

PAP

drukuj