Premier Grecji spotka się z Władimirem Putinem

Czy Rosja wyciągnie rękę do będącej na skraju bankructwa Grecji? Odpowiedź na to pytanie poznamy popołudniu. Wtedy zakończy się spotkanie pomiędzy Władimirem Putinem, a Aleksisem Tsiprasem.

Dokładnie w południe rozpocznie się rozmowa prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem. Tematem spotkania będzie ewentualna pomoc Moskwy dla będących w ogromnym kryzysie finansowym Aten.

Wśród innych ważnych do omówienia kwestii jest także embargo nałożone przez Unię Europejską na Rosję. Niewykluczone, że przedstawiciele obu państw powiążą te dwie sprawy.

Kreml szuka obecnie w Europie partnerów, którzy będą wspierać politykę Władimira Putina na arenie międzynarodowej. Grecy natomiast, co zauważają sami mieszkańcy kraju, potrzebują natychmiastowej pomocy finansowej.

– Na pewno potrzebujemy większej ilości działań czy bodźców podejmowanych przez rząd. My, zwykli obywatele czekamy na wyniki pracy polityków. Myślę, że działania podjęte do tej pory dają rezultat pozytywny – powiedział Antonis Leftakis, mieszkaniec Aten.

– Myślę, że to, co robi nasz rząd jest dobre. Powinniśmy zawierać wszelkie sojusze – zarówno z Rosją, jak i Stanami Zjednoczonymi czy Europą. Podjęto wiele wysiłków,  a tylko takie wysiłki mogą przynieść ewentualne efekty – dodał Georfe Pappas, pracownik sektora prywatnego.

Nie wiadomo, jak na rosyjsko-grecką współpracę zareaguje Unia Europejska. To od krajów wspólnoty zależał dotąd kształt finansów Grecji i to w ich kompetencji leżała decyzja, czy Ateny otrzymają kolejne pożyczki.

Markus Soeder, minister finansów Bawarii, zwraca uwagę, że zasadniczym problemem Grecji jest brak długoterminowej strategii w kwestiach finansów państwa.

– Największym problemem Grecji nie jest zarządzanie krótkotrwałe, czyli to obecne. Raczej chodzi tu o strategię długoterminową. Obecnie odpowiedź na pytanie, czy Grecja będzie w stanie spłacić swoje rachunki czy nie, bazuje na raportach tygodniowych. Brakuje długoterminowej koncepcji, takiej, która będzie trwała. Nie wystarczy jednak umieścić tych rzeczy na papierze. Muszą one zostać zrealizowane – tłumaczył Markus Soeder.

Wspólna konferencja prasowa Władimira Putina i Aleksisa Tsiprasa zaplanowana jest na godz. 14.30 czasu polskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj