fot. PAP/EPA

PE: wysłuchanie ws. wyborów samorządowych w Polsce

W Parlamencie Europejskim w Brukseli rozpoczęło się wysłuchanie na temat nieprawidłowości podczas wyborów samorządowych w Polsce. Posiedzenie zorganizowali europosłowie PiS-u.

Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski zauważył, że wysłuchanie publiczne to najczęstsza forma poinformowania społeczeństwa europejskiego o danym problemie.

– W tym wypadku będzie  mowa o nadużyciach i nieprawidłowościach w wyborach samorządowych w Polsce. Nie ma innej, bardziej stosownej formy wprowadzenia w obiegu Parlamentu Europejskiego. Potem można iść dalej, stosować kolejne procedury. Należy jednak zacząć od wysłuchania publicznego – powiedział Kazimierz Ujazdowski.

Wśród prelegentów wysłuchania publicznego jest m.in. poseł Krzysztof Szczerski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa oraz Charles Tannock, obserwator wielu wyborów. Podczas posiedzenia głos zabiorą także przedstawiciele organizacji społecznych i dziennikarzy.

Wcześniej europosłowie grupy EKR, do której należy PiS, przyjęli rezolucję ws. wyborów w Polsce. Wskazuje ona na nieprawidłowości i wzywa do ponownego przeliczenia głosów, przy udziale międzynarodowych obserwatorów.

RIRM

drukuj