fot. pixabay.com

PE pracuje nad rezolucją ws. Federacji Rosyjskiej. Znalazł się tam zapis o wezwaniu Rosji do zwrotu polskiego Tu-154 M

W projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. Rosji jest zapis wzywający Moskwę do zwrotu wraku i czarnych skrzynek samolotu Tu-154 M. Tekst wypracowanego w czwartek dokumentu wzywa do uznania Rosji za państwo terrorystyczne i wykorzystujące środki terroryzmu. Porozumienie ws. dokumentu to efekt kilku godzin negocjacji w Parlamencie Europejskim.

Poprawkę dot. zwrotu wraku tupolewa wraz z czarnymi skrzynkami umieszczono w rezolucji w kontekście zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad terytorium Ukrainy w 2014 roku. W czwartek holenderski sąd orzekł, że winę za to zdarzenie i śmierć 298 osób na pokładzie ponoszą Rosjanie [czytaj więcej].

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, podkreślił, że umieszczenie w projekcie zapisu dot. Smoleńska to wielki sukces Polski.

– Wykorzystaliśmy fakt niezadowolenia po stronie Unii, zwłaszcza Holendrów, z tego, że strona rosyjska nie współpracuje, gdy chodzi o samolot malezyjskich linii lotniczych z większością Holendrów na pokładzie, który został zestrzelony przez Rosjan. Przy tej okazji udało się wprowadzić naszą poprawkę dotyczącą zwrotu przez Moskwę wraku samolotu rządowego, który – jak wiadomo – uległ katastrofie pod Smoleńskiem, a także czarnych skrzynek. To duży sukces – mówił eurodeputowany.

W projekcie znalazł się też zapis o solidarności z Polską i rodzinami dwóch mężczyzn, którzy zginęli w wyniku eksplozji rakiet w Przewodowie.

Głosowanie nad rezolucją ma odbyć się na przyszłotygodniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl