fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Poseł T. Rzymkowski o kolejnym zarzucie łamania praworządności przez Polskę: To ingerowanie członków KE w sprawy państwa członkowskiego podczas trwającej kampanii do PE

Jestem podwójnie zaskoczony taką reakcją. Jest to na razie groźba ze strony wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. (…) To bezprecedensowe ingerowanie czynnych polityków, członków Komisji Europejskiej w sprawy państwa członkowskiego podczas trwającej kampanii do Parlamentu Europejskiego – wskazał poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 w środowym „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam.

Działanie Komisji Europejskiej jest dla posła Tomasza Rzymkowskiego dużym zaskoczeniem.

– Jestem podwójnie zaskoczony taką reakcją. Jest to na razie groźba ze strony wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej (…), natomiast zdziwiony jestem z dwóch powodów: po pierwsze, jest to bezprecedensowe ingerowanie czynnych polityków, członków Komisji Europejskiej w sprawy państwa członkowskiego podczas trwającej kampanii do Parlamentu Europejskiego. Po drugie, jest to – jakby nie patrzeć – presja wywierana na Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, bo od rozstrzygnięcia konkretnego orzeczenia zależy to, czy Komisja Europejska podejmie stosowne działanie wynikające z art. 7 – powiedział gość TV Trwam.

Jest to ewidentne naruszenie praworządności – dodał poseł.

– Ale nie przez rząd polski czy jakikolwiek organ państwa polskiego, tylko przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, który działa w imieniu Komisji Europejskiej. Jest to próba nacisku na Sąd Najwyższy w Polsce. Ja wierzę w sądy, sędziów i w to, że podczas orzekania są niezawiśli, a sądy, w których pracują są niezależne – stwierdził parlamentarzysta.

Gość „Polskiego punktu widzenia” odniósł się także do prywatnych spotkań sędziów z obywatelami.

– To wszystko zależy jak to sklasyfikujemy: czym innym jest spotkanie o charakterze edukacyjnym nawet z młodzieżą – kiedy sędzia przychodzi i opowiada o tym, na czym polega sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, czy mówi o tym, jak wygląda m.in. struktura wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Natomiast jest to zupełnie inna sytuacja, kiedy sędzia uczestniczy w wiecu politycznym, gdy afirmuje konkretne zachowania i wypowiada słowa, które jednoznacznie wskazują na to, że jest związany z bieżącym sporem politycznym – powiedział poseł Tomasz Rzymkowski.

RIRM

drukuj