fot. PAP/Leszek Szymański

B. Szydło: Rząd przygotuje nową ofertę dla nauczycieli

Będzie nowa oferta rządu dla nauczycieli – zapowiedziała Beata Szydło, wicepremier ds. społecznych. Wczorajsze negocjacje nie przyniosły przełomu. Rozmowy będą kontynuowane jutro od godziny 8:00.

Związkowcy robią krok wstecz. Zamiast 30 proc. podwyżki, już teraz wychodzą z nową propozycją: 15 na 15.

15 proc. od 1 stycznia, następnie 15 proc. od 1 września. Czekamy na stanowisko strony rządowej – zaznaczył Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Do tego – jak mówił Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych – dochodzi uwolnienie dodatku za wysługę lat.

Powyżej określony limit 20 proc. Nas najbardziej niepokoi brak merytorycznego odniesienia się do naszych propozycji – wskazał Sławomir Wittkowicz.

Związkowcy twierdzą, że rząd nie odniósł się do propozycji. Przedstawił suche wyliczenia. Negocjacje koncentrują się już tylko wokół podwyżek.

Tylko to może spowodować, że 8 kwietnia w szkołach będzie spokój, a nie strajk – podkreślił Sławomir Wittkowicz.

Propozycja 15 na 15 padła wczoraj. Dlatego odpowiedzi rządu jeszcze nie ma.

Oczywiście my się do tego ustosunkujemy i przeanalizujemy – mówiła Beata Szydło, wicepremier ds. społecznych.

Rozmowy będą kontynuowane w piątek od godz. 8.00.

Spotkamy się, rząd zaprezentuje swoją nową propozycję. Póki co analizujemy pewne możliwości – wyjaśniła Beata Szydło.

Na nową ofertę – obok ZNP i FZZ – czeka też ,,Solidarność”. Chociaż Ryszard Proksa już dzisiaj jest gotowy do podpisania porozumienia.

Najważniejszą informacją dla nas jest to, że rząd postanowił jednak jeszcze raz przeanalizować nasze postulaty – powiedział Ryszard Proksa, Krajowa Sekcja Wychowania i Oświaty NSZZ ,,Solidarność”.

Politykom rządu w oczy wciąż zagląda widmo strajku.

Mam nadzieję, że w piątek problem finansowy rzeczywiście zostanie przez rząd położony na stole i zostanie pokazane, w jaki sposób rząd chce rozwiązać i ugasić grożący strajk generalny w oświacie – wskazał Sławomir Wittkowicz, Forum Związków Zawodowych.

To karta, z której związkowcy nie rezygnują. W tej sprawie wciąż nie ma decyzji ,,Solidarności”. W najbliższych dniach spotka się Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj