Przewodniczący PKW o zbliżających się wyborach: Wszystko jest już gotowe

Państwowa Komisja Wyborcza czeka już tylko na rozpoczęcie ciszy wyborczej. Wszystko gotowe – zapewnia przewodniczący Wojciech Hermeliński. Do urn wyborczych pójdziemy w najbliższą niedzielę.

Wszystko dopięte jest na ostatni guzik.

– Przed nami tylko jeszcze początek ciszy wyborczej i o godz. 7.00 otwierają się lokale wyborcze w całym kraju – powiedział Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW.

To jednak nie znaczy, że po drodze nie pojawiły się problemy. Te dotyczyły zwłaszcza pełnej obsady komisji wyborczych. Takie komisje powstały, ale nierzadko tworzą je pięcioosobowe zespoły. To ustawowe minimum.

– Chętnych rzeczywiście nie było zbyt dużo. Myślę, że z tego powodu, że w tym roku w myśl znowelizowanego Kodeksu wyborczego potrzebne są dwie komisje, czyli prawie pół milionowa armia pracowników, członków komisji – wskazał Wojciech Hermeliński.

Przed każdą komisją wyzwanie, aby poprawnie zinterpretować znak X na karcie do głosowania. Według nowej definicji, to dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

– Sytuacja byłaby jasna, gdyby wyborcy ograniczyli się tylko do postawienia tzw. krzyżyka, czyli ustawa teraz mówi, że to są co najmniej dwie przecinające się linie, ale przede wszystkim ważne jest, aby ten krzyżyk, plus, czyli te linie przecinające się, tak postawić w tej kratce, żeby komisja od razu widziała, że są przecinające się linie – wyjaśnił przewodniczący PKW.

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwał będzie Ruch Kontroli Wyborów. Wszystkie nieprawidłowości będzie można zgłaszać telefonicznie między godz. 9.00 a 23.00. Zgłoszenia znajdą się w specjalnym raporcie. Najpoważniejsze incydenty trafią do sądu [zobacz].

Józef Orzeł z Ruchu Kontroli Wyborów przypomniał, że w ostatnich latach najczęściej zgłaszane nieprawidłowości dotyczyły propagandy w lokalu wyborczym, sytuacji, gdy ktoś wrzucił kilka kartek do urny oraz braku określonej osoby w spisie wyborców danej komisji. Nie ma jeszcze decyzji, czy infolinia będzie aktywna także w trakcie drugiej tury wyborów samorządowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl