fot. Monika Bilska

PE: rozpoczynają się przesłuchania kandydatów na komisarzy

W Parlamencie Europejskim w Brukseli rozpoczną się dziś pierwsze przesłuchania kandydatów na komisarzy. Polsce przypadła teka dotycząca rolnictwa. Naszym kandydatem na unijnego komisarza jest były europoseł Janusz Wojciechowski.

Przesłuchanie przed komisją rolnictwa PE Janusza Wojciechowskiego zaplanowano na jutro. Zadaniem polskiego komisarza – jak zauważa europoseł Ryszard Czarnecki – będzie walka o zrównanie dopłat bezpośrednich i zwiększenie wspólnotowego budżetu na rolnictwo.

Janusz Wojciechowski będzie przedstawicielem kraju, który jest jednym z największych krajów rolniczych w Europie. Pod względem ludności zatrudnionych w rolnictwie mamy drugie miejsce, jesteśmy zaraz po Grecji. W związku z tym wywalczenie przez polski rząd tej teki ma dla nas kolosalne znaczenie, zwłaszcza że mamy na stole budżet unijny na kolejne 7 lat. On dla rolnictwa jest fatalny. Mamy w nim -5 proc. na politykę rolną oraz -1 proc. na dopłaty. Rolą formalną i nieformalną Janusza Wojciechowskiego będzie wywalczenie jak największego budżetu w ogóle na rolnictwo w Unii. Ale duży kawałek tego „tortu” na rolnictwo będzie dla Polski – mówi Ryszard Czarnecki.

Wysłuchania kandydatów na unijnych komisarzy potrwają do 8 października. Nową Komisją Europejską pokieruje Ursula von der Leyen.

Komisja do ukonstytuowania się potrzebuje zgody Parlamentu Europejskiego. Głosowanie ma odbyć się 23 października. Po uzyskaniu zgody europarlamentu, Komisja Europejska zostanie formalnie mianowana przez Radę Europejską kwalifikowaną większością głosów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl