fot. flickr.com

PE zaniepokojony sytuacją polityczną i humanitarną w Wenezueli

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek w Strasburgu rezolucji wyraził zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją polityczną i humanitarną w Wenezueli. Za winnych masowej przemocy uznał prezydenta Nicolasa Maduro i podległe mu siły zbrojne.

PE ocenił, że Maduro i jego służby stosują przemoc „w celu powstrzymania procesu przemiany demokratycznej i przywrócenia rządów prawa w Wenezueli”.

W rezolucji przyjętej 455 głosami za, przy 85 przeciw i 105 wstrzymujących się, europosłowie ponawiają pełne poparcie „dla legalnego tymczasowego prezydenta Juana Guaido”.

Posłowie wzywają Radę UE do przyjęcia dodatkowych sankcji wobec organów państwowych odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i represje. Ich zdaniem władze UE muszą zamrozić aktywa tych osób i zawiesić wizy, a także wizy ich najbliższych krewnych.

W wydanej w imieniu UE deklaracji w sprawie Wenezueli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ostrzegła, że Wspólnota dalej będzie rozszerzać sankcje przeciwko władzom tego kraju, jeśli nie będzie konkretnych wyników trwających negocjacji.

Posłowie potępiają nadużycia popełniane przez organy ścigania i brutalne represje ze strony sił bezpieczeństwa. Potępiają też stosowanie arbitralnych zatrzymań, tortur i egzekucji oraz ponawiają swoje poparcie dla dochodzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie rozległych zbrodni popełnionych przez wenezuelski reżim.

Ponad 7 milionów ludzi w Wenezueli potrzebuje pomocy humanitarnej, 94 proc ludności żyje poniżej granicy ubóstwa, a 70 proc. dzieci nie chodzi do szkoły – ostrzegają posłowie. Wskazują również na kryzys migracyjny w regionie; do tej pory ponad 3,4 miliona Wenezuelczyków opuściło kraj.

Parlament podziękował za wysiłki i solidarność wykazane przez kraje sąsiadujące z Wenezuelą, w szczególności Kolumbię, Ekwador oraz Peru i wezwał Komisję do kontynuowania współpracy z tymi państwami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl