fot. PAP/Leszek Szymański

Sławomir Nowak ostatnim świadkiem, który złożył zeznania przed komisją ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchała ostatniego świadka. Na pytania śledczych odpowiadał były szef gabinetu Donalda Tuska Sławomir Nowak.

W latach 2007-2009 Sławomir Nowak pełnił funkcję nie tylko szefa gabinetu Donalda Tuska, ale także sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Większość pytań śledczych dotyczyła tzw. komisji uzgodnieniowej, którą kierował świadek. Komisja ta została powołana w Kancelarii Premiera i miała zbliżać stanowiska m.in komisji „Przyjazne Państwo” i wnioskodawców konkretnych zmian w zakresie prawa podatkowego.

Notatka wysłana do Ministerstwa Finansów z KPRM potwierdza, że komisja uzgodnieniowa podejmowała decyzje w sytuacji konfliktu miedzy urzędnikami resortu a komisją Palikota  – wskazał szef komisji poseł Marcin Horała. Taką wersję zdarzeń potwierdziła także była wiceminister Elżbieta Chojna-Duch, która zeznania składała dwukrotnie.

Tymczasem Sławomir Nowak uchylał się od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o jego rolę i odsyłał śledczych do akt. Członek komisji poseł Wojciech Murdzek krytycznie ocenia postawę świadka w czasie przesłuchania.

– Przeszkadza w docieraniu do prawdy. Odwracanie uwagi komisji poprzez notoryczne zwracanie uwagi na szczegóły proceduralne. Świadek mówił np., powołując się na przepisy, że on nie będzie komentował cytatów innych świadków, nie będzie oceniał. Jak za chwilę cytaty pochodzą od posła z opozycji, to świadek już zapomina, że zwraca uwagę na procedury i chętnie wchodzi w ten dialog i odpowiada. To takie incydenty, które odciągają od prostoty pytanie-odpowiedź, pamiętam-nie pamiętam – wskazuje poseł Wojciech Murdzek.

Przesłuchaniem Sławomira Nowaka komisja kończy etap przesłuchań. Teraz ruszą prace nad raportem końcowym, który poznamy najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj