fot. PAP/Rafał Guz

Kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. VAT

Dziś kolejny dzień prac sejmowej komisji śledczej badającej tzw. aferę VAT. Przed komisją stanie dziś dwóch świadków. Obecnie zeznania składa Jacek Cichocki.

Jacek Cichocki to jeden z bliskich współpracowników byłego premiera Donalda Tuska. W latach 2011-2013 Cichocki był szefem MSW, a następnie do roku 2015 ministrem-członkiem Rady Ministrów, szefem KPRM. Obok pytań o działania służb w zakresie walki z przestępczością VAT, posłowie będą też pytać o współpracę z Donaldem Tuskiem oraz pozostałymi ministrami, m.in. ówczesnym ministrem finansów Janem-Vincentem Rostowskim.

Poseł Wojciech Murdzek, członek komisji, zaznacza, że celem kolejnych przesłuchań jest zbadanie, czy brak stanowczej reakcji na problem luki VAT był „zaprogramowany”.

Praktycznie wszyscy mieli problem z oceną skali zjawiska, czyli wybiórczo, jak sygnały z jakiejś branży doszły, pomimo że były to setki milionów, to jest obraz taki, że wszystko się sumuje i mówimy o miliardach, które gdzieś „uciekły”. Pytanie, czy była to jakaś programowana wiedza, która czemuś służyła, czy było to totalne pominięcie odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa państwa i jego budżetu – mówi Wojciech Murdzek.

Drugi zaplanowany na dziś świadek to Adam Jasser, były wiceszef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Powołana w lipcu ubiegłego roku komisja musi zakończyć prace do końca obecnej kadencji Sejmu. Podsumowanie zebranego materiału oraz wnioski będzie zawierał raport, który poznamy prawdopodobnie jesienią.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj