fot. PAP/Tomasz Gzell

Posiedzenie komisji śledczej ws. Amber Gold

Komisja śledcza ws. Amber Gold spotkała się dziś na kolejnym posiedzeniu. Posłowie zagłosują nad wnioskami dowodowymi, zajmą się również zmianami w prezydium komisji po odejściu dotychczasowego wiceprzewodniczącego Pawła Grabowskiego z Kukiz’15.

Podjął on decyzję o opuszczeniu komisji, po tym, jak nie uzyskał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego certyfikatu dostępu do informacji niejawnych.

Jego miejsce zajął inny poseł Kukiz’15 – Tomasz Rzymkowski. Polityk ten poinformował, że dzisiejsze posiedzenie ma charakter techniczny, ale wkrótce rozpoczną się pierwsze przesłuchania.

– W jednym z punktów jest zmiana składu prezydium komisji. Wynika to z  personalnej zmiany związanej z tym, że zastąpiłem posła Pawła Grabowskiego w komisji, której był wiceprzewodniczącym. Dziś będziemy wybierać kolejnego członka prezydium komisji, wiceprzewodniczącego. Ponadto będziemy zastanawiać się nad dalszymi pracami z racji na ilość akt, które do tej chwili wpłynęły do kancelarii Sejmu i są w dyspozycji członków komisji. Jest olbrzymi zasób akt – blisko 400 tomów. Kwestia organizacji pracy komisji śledczej jest dziś przedmiotem posiedzenia. Na przyszły tydzień mamy zaplanowane posiedzenie związane z przesłuchaniem konkretnych świadków – wskazał Tomasz Rzymkowski.

Zadaniem posłów z komisji śledczej jest wyjaśnienie wszelkich nieprawidłowości dotyczących działalności piramidy finansowej, a także legalność działań podejmowanych wobec Amber Gold przez organy państwa.

Amber Gold to firma, która działała od 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. W sierpniu 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy oraz odsetek od nich.

Oszukano ok. 18 tys. obywateli i sprzeniewierzono środki w kwocie ok. 850 mln zł.

RIRM

drukuj