fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Bydgoszcz: Regionalne spotkanie dot. programu Rodzina 500 plus

Przedstawiciele resortu rodziny kontynuują spotkania regionalne dotyczące nowej odsłony programu Rodzina 500 plus. Na ten temat będzie mówił dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wiceminister rodziny Marcin Zieleniecki.

Akcję informacyjną poświęconą programowi kierownictwo ministerstwa rozpoczęło wczoraj. Podczas spotkań podsumowywany jest stan przygotowań samorządów do realizacji rozszerzonego 500 plus. Ministrowie mówią też o zmianach, które wejdą za kilkanaście dni.

Od 1 lipca programem objęte będą wszystkie dzieci do 18 lat. Wtedy też ruszy nabór wniosków o świadczenie przez internet. W sierpniu będzie można składać te papierowe.

O nowej odsłonie Programu Rodzina 500 plus mowa była wczoraj m.in. w Gdańsku. Tam opowiadał o niej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

Nie będzie kryterium dochodowego. Nie będziemy musieli wykazywać dochodu. Wniosek, który do tej pory liczył 6 stron, skurczy się do 2 stron. Liczymy na to, że jeszcze większa liczba rodzin uprawnionych skorzysta z tzw. kanału elektronicznego do złożenia wniosku, który się bardzo dobrze sprawdził. Wprowadzamy również uproszczenia, jeżeli chodzi o procedurę przyznawania świadczeń przez jednostki samorządu terytorialnego. Od tego okresu zasiłkowego gmina nie będzie musiała wydawać decyzji administracyjnej o przyznaniu świadczenia. Nie będzie również musiała tej decyzji przesyłać na adres rodziny. Można powiedzieć, że takim substratem decyzji będzie informacja drogą mailową – mówił Marcin Zieleniecki.

Ministerstwo przypomina, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Jeśli wniosek zostanie złożony po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Świadczenie Rodzina 500 plus trafi do 4 mln 400 tys. rodzin. Skorzysta z niego ponad 6 mln 800 tys. dzieci.

RIRM

drukuj