[TYLKO U NAS] Min. M. Maląg: Program Rodzina 500 plus rozpoczął drogę budowania państwa opartego na silnej rodzinie

Najważniejszym celem programu Rodzina 500 plus, zainicjowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, było wsparcie rodziny oraz zmiana jej sytuacji finansowej. Kolejną ważną zmianą idącą za wprowadzeniem świadczenia jest poprawa sytuacji demograficznej. Program Rodzina 500 plus rozpoczął drogę budowania państwa opartego na silnej rodzinie – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Od 1 kwietnia 2022 roku wypłacane są trzynaste emerytury. [czytaj więcej] Do emerytów i rencistów trafia jednorazowe świadczenie w wysokości 1217 złotych. Co istotne, od podanej kwoty nie jest odprowadzany podatek.

Blisko trzy miliony emerytów i rencistów już otrzymało trzynastą emeryturę, a w sumie trafi ona do 9 mln 700 tys. osób. Kwiecień jest miesiącem wypłaty świadczenia, choć ostatni emeryci mogą otrzymać pieniądze jeszcze na początku maja – poinformowała minister Marlena Maląg.

Będzie to świadczenie jednorazowe. Natomiast w czwartym kwartale 2022 roku portfele seniorów zasili czternasta emerytura. Wyniesie ona 1338 zł brutto. [więcej]

– Przewidujemy szerokie wsparcie dla seniorów. Czternasta emerytura pojawiła się dlatego, że zmienia się sytuacja gospodarcza. Musimy pamiętać, iż w międzyczasie zostały wprowadzone pakiety antyinflacyjne. Staramy się, aby wsparcie było adekwatne dla obecnej sytuacji gospodarczej. Czternasta emerytura jest z kryterium dochodowym. W 2021 r. było to 2900 zł, ale zastosowany został mechanizm złotówka za złotówkę. (…) W 2021 roku 8 mln emerytów otrzymało świadczenie w pełnej wysokości – wskazała gość „Polski punkt widzenia”.

https://twitter.com/PremierRP/status/1511656767092101128?s=20&t=flbUS01p3Kub3ocqJgtNVw

Program Rodzina 500 plus wypłacany jest już od sześciu lat. W tym czasie do rodzin trafiło blisko 178 mld złotych. Szefowa resortu rodziny powiedziała, że „najważniejsze jest to, że od momentu wprowadzenia świadczenia, zainicjowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, jest tworzenie systematycznej polityki prorodzinnej”.

– Program rozpoczął drogę budowania państwa opartego na silnej rodzinie. Co miesiąc świadczenie pobiera 6,5 mln dzieci. Program ewoluował w swojej historii. (…) Do rodziny wychowującej dziecko od urodzenia do 18. roku życia rocznie trafia 6 tys. złotych. Mnożąc to przez 18 lat, wyjdzie nam ponad stutysięczna kwota, która trafia do rodziny. Takiego wsparcia dotąd nie było – mówiła minister Marlena Maląg.

– Najważniejszym celem świadczenia było wsparcie rodziny oraz zmiana jej sytuacji finansowej – dodała.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1511969978026708992?s=20&t=flbUS01p3Kub3ocqJgtNVw

Polityk zwróciła uwagę na to, że za wprowadzeniem świadczenia szła jeszcze jedna ważna zmiana – poprawa sytuacji demograficznej.

– Systematyczna polityka rodzinna nie była prowadzona. Porównując liczbę kobiet w wieku rozrodczym z 2015 do 2020 roku, zobaczymy, że liczba kobiet w wieku rozrodczym zmalała o 340 tysięcy. Program zmienił sytuację demograficzną, bo jeżeli nie byłoby go, to dzieci urodziłoby się jeszcze mniej. Musimy dalej prowadzić kompleksową politykę prorodzinną, kontynuując realizację programu Rodzina 500 plus – podkreśliła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl