fot. M.Borawski/Nasz Dziennik

W czwartek posłowie zajmą się rozszerzeniem programu „500 plus” na pierwsze dziecko

W najbliższy czwartek Sejm zajmie się rozszerzeniem programu „Rodzina 500 plus” na pierwsze dziecko. To kolejny element tzw. piątki Prawa i Sprawiedliwości.

Najpierw przez Sejm w ekspresowym tempie przeszła ustawa o tzw. trzynastce dla emerytów. Posłowie nie zwalniają tempa, bo już w najbliższy czwartek pod obrady trafi projekt ustawy, który przewiduje rozszerzenie programu „500 plus” także na pierwsze dziecko. Nie będzie już kryterium dochodowego.

Według wstępnego harmonogramu, prace nad ustawą ruszą o godz. 10.00. Popołudniu zaplanowano sprawozdanie sejmowej komisji. Jeszcze tego samego dnia – po godz. 18.00 – może dojść do głosowania.

Do tej pory świadczenie „500 plus” przyznawane było na każde drugie i trzecie dziecko. W przypadku pierwszego próg dochodowy wynosił 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. W przypadku rodziny wychowującej dziecko z niepełnosprawnością próg wzrastał do 1200 zł netto. Obecnie z programu „Rodzina 500 plus” korzysta ponad 3,6 mln dzieci. To 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj