Już w piątek ruszy nabór wniosków w programie „Rodzina 500 plus”

Wsparcie wychowawcze w wysokości 500 zł będzie przysługiwało w rodzinach na drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód. Rodziny z jednym dzieckiem również otrzymają świadczenie, ale tylko wtedy, gdy ich dochód nie przekracza 800 zł netto miesięcznie na osobę lub 1200 zł netto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

Wniosek o świadczenie będzie można złożyć w gminie lub przez internet. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówi, że wielość możliwości składania wniosków sprawia, że nie powinno być problemów z naborem.

– W tej chwili, jeżeli chodzi o realizację programu „500 +”, wydaje się, że wszystko jest pod pełną kontrolą. Samorządy przygotowują się do przyjmowania wniosków i jest dużo punktów, które będą przyjmować te wnioski w samorządach. Nie potwierdzają się wcześniejsze opinie, że będzie tłok i że te wnioski trzeba będzie odbierać tylko w  jednym miejscu. Są miasta, gdzie jest kilkadziesiąt punktów odbioru wniosków. Prowadzimy też możliwość składania wniosków w formie elektronicznej, bo mamy nowe systemy. Wnioski będzie można składać poprzez: systemy bankowe, system ZUS-owski oraz system administracyjny ePUAP  – wyjaśnia Stanisław Szwed.     

Start programu w piątek nie oznacza jednak, że tylko tego dnia będą przyjmowane wnioski o świadczenie. Złożone w ciągu trzech pierwszych miesięcy trwania programu, będą realizowane z wyrównaniem świadczenia wstecz od 1 kwietnia.

RIRM

drukuj