fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Od początku lipca można składać online wnioski o wsparcie „500 plus” na nowy okres zasiłkowy

Od 1 sierpnia rusza nabór wniosków dla wszystkich, którzy korzystają z programu „500 plus” metodą tradycyjną – będzie je można składać w urzędach bądź na poczcie. Wnioski przez internet można wysyłać już od początku lipca.   

Trwający okres zasiłkowy rozpoczął się w październiku 2017 i potrwa do końca września. Aby zachować kontynuację w wypłacie świadczenia „500 plus”, trzeba co roku składać nowy wniosek.

Jak wskazuje Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń, można to zrobić online.

– Od 1 lipca te osoby, które będą chcą zawnioskować o świadczenie z programu Rodzina 500 plus mogą to zrobić, ale tylko za pomocą kanałów elektronicznych. Za pomocą bankowości elektronicznej, bądź też platformy ePUAP, czy Emp@tia – wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Świadczenie wychowawcze tak zwane „500 plus”, rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku mniej zamożnych rodzin wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko. Trzeba jednak spełnić warunek- dochód rodziny nie może przekroczyć 800 złotych netto na osobę.

– Zasady przyjmowania są takie same. Natomiast wszyscy świadczeniobiorcy muszą mieć świadomość, że dotychczasowe decyzje są wydane do 30 września. Istotne jest zatem, żeby wykorzystać ten moment na złożenie wniosku. Od 1 lipca w formie elektronicznej lub od 1 sierpnia w formie tradycyjnej – podkreśla Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Oprócz świadczenia „500 plus” można też składać wnioski przez internet na rządowy program „Dobry Start”. Jeśli mamy dziecko w wieku szkolnym otrzymamy wówczas 300 złotych na wyprawkę.

– „500 plus” i wyprawka szkolna to są elementy większej całości. Patrzymy integralnie. Chcemy to robić nie tylko w perspektywie roku, dwóch, trzech lat, ale również w perspektywie dwóch – trzech dekad. Tylko taką politykę długofalową, gdy chodzi o Polskę, polskie rodziny, warto uprawiać – akcentuje Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

Urzędnicy apelują, aby z wnioskami nie czekać na ostatnią chwilę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj