fot. flickr.com

Do Sejmu trafią dziś podpisy pod obywatelskim projektem ws. deputatów

Dziś do Kancelarii Sejmu trafi ponad 100 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą ws. finansowania deputatów węglowych dla emerytów górniczych. Obecnie część górników dostaje deputaty z budżetu państwa, nie dostaje wcale lub ma zawieszone. Jest to uzależnione od miejsca pracy, spółki czy kopalni.

Górnicy podkreślają, że to jawna niesprawiedliwość, dlatego powstał projekt, w którym domagają się równego traktowania.

– W tej chwili część deputatów jest finansowana z budżetu. Chcemy, żeby wszyscy górnicy-emeryci byli finansowani z deputatu. Nie jest to rzędu kilku milionów złotych, ale co roku, mimo trudnej sytuacji górnictwa 6-7 mld zł jest odprowadzanych w formie różnego rodzaju podatków do budżetu państwa. Uważamy więc, że emerytów górniczych trzeba potraktować w sposób sprawiedliwy, zwłaszcza że to może być świadczenie, które będzie zanikało, bo nowi górnicy, którzy przychodzą na kopalnie już takiego świadczenia nie mają. Sprawiedliwość wymaga, żeby ci górnicy, którzy w tej chwili przeszli czy przechodzą na emeryturę, byli jednakowo traktowani – mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników.

Związki górnicze liczą na współpracę z rządem Beaty Szydło, bo -jak przypominają- sam rząd PiS zapowiadał specustawę ws. deputatów węglowych.

RIRM

drukuj