Prezydent Cypru: porwanie samolotu nie jest związane z terroryzmem

Prezydent Cypru oświadczył, że porwanie samolotu egipskich linii, który wylądował na lotnisku w Larnace, nie jest związane z terroryzmem. Zapewnił, że władze robią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pasażerom.

Porywacz, przez egipskie media zidentyfikowany jako Ibrahim Samaha, jest profesorem weterynarii na Uniwersytecie w Aleksandrii.

Według cypryjskich mediów na Cyprze mieszka jego była żona. Porywacz miał wcześniej wyrzucić z samolotu adresowany do niej list, a także – jak poinformowały linie EgyptAir – zażądać spotkania z nią.

Jak podały miejscowe media, z samolotu wyszły kolejne osoby. Nie jest jasne, ilu ludzi zostało na pokładzie maszyny. W uprowadzonym samolocie egipskich linii było 21 cudzoziemców, w tym ośmiu obywateli USA. Pozostali pasażerowie to obywatele Egiptu. Samolot leciał z Aleksandrii do Kairu.

Samoloty mimo wszystko pozostają najbezpieczniejszymi środkami lokomocji – mówi dr Łukasz Kister. Ekspert ds. bezpieczeństwa dodaje, że nie trzeba łatwo ulegać medialnemu rozgłosowi wokół jeszcze nie potwierdzonych informacji.

Czekajmy zawsze na wiadomości, wiedzę sprawdzoną, potwierdzoną i realną. W tym przypadku najprawdopodobniej nie miało miejsca zdarzenie o charakterze terrorystycznym. Nie powinniśmy się nakręcać, ale powinniśmy się zastanowić nad bezpieczeństwem lotnisk i procedurami bezpieczeństwa przestrzeganymi przez operatorów lotnisk, bo to jest dzisiaj klucz do dyskusji w tej sprawie, nie przesłanki, którymi kieruje się ten porywacz, ale to, dlaczego udało mu się przedostać na pokład samolotu z niebezpiecznym narzędziem, dlaczego był w stanie ominąć procedury bezpieczeństwa. To powinno być dzisiaj kluczowym pytaniem – stwierdza dr Łukasz Kister.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl