PAP/EPA

Polska para prezydencka przebywa z oficjalną wizytą na Cyprze

Sytuacja w Europie, w tym problem migracyjny – to jeden z tematów, jaki omówili dziś prezydenci Polski i Cypru. Do rozmów w cztery oczy Andrzeja Dudy i Nicosa Anastasiadesa oraz spotkania delegacji obu państw doszło w Nikozji, gdzie rozpoczęła się oficjalna wizyta polskiej pary prezydenckiej.

Na konferencji prasowej Andrzej Duda relacjonował, że podzielił się ze swoim cypryjskim odpowiednikiem informacjami o problemie Polski na granicy z Białorusią.

Zapewnił, że Polska podejmuje wszelkie środki, by ochronić granicę, aby nie powstał europejski kryzys migracyjny.

– Wykonujemy swoje obowiązki, ale także mamy nadzieję na wsparcie Unii Europejskiej. Liczymy na to, że nie tylko będziemy wspierani przez Frontex, ale będziemy mieli do czynienia z solidarnością w ramach UE, iż cała Unia poprze nas w tym zakresie, podejmując odpowiednie działania wobec władz białoruskich, żeby je zniechęcić do generowania problemu. Za kryzys migracyjny odpowiedzialne są władze konkretnego państwa, które nie tylko organizują przyjazd migrantów do swojego kraju, ale w sposób zorganizowany pchają ich ku granicy. To sytuacja bezprecedensowa – powiedział Andrzej Duda. 

W obecności prezydentów nastąpiło uroczyste podpisanie m.in. Memorandum o Porozumieniu między Polską a Cyprem o współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa i przestrzeni cyfrowej.

Jeszcze dziś Andrzej Duda złoży wizytę w siedzibie Sił Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Cyprze. Późnym popołudniem polska para prezydencka spotka się z przedstawicielami Polonii.

Wizyta na Cyprze potrwa do jutra. Ma ona związek z 60-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Cypru.

RIRM

drukuj