Trwa pierwsza w historii oficjalna wizyta prezydenta Polski w Australii

Trwa pierwsza w historii oficjalna wizyta prezydenta Polski w Australii. Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z Polonią oraz oddał hołd wspólnym bohaterom Polski i Australii.

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd polskim i australijskim żołnierzom, którzy walczyli ramie w ramie pod Tobrukiem w 1941r.

– W Tobruku spędziłem sześć miesięcy – wspominał uczestnik walk pod Tobrukiem Jerzy Rzechorzek.

Niemcy nazywali nas szczurami Tobruku – podkreślał Jerzy Rzechorzek. Weteran walczył też o Monte Casino i Ankonę.

– Polska – Ojczyzna jest zawsze najważniejszą rzeczą. Okazja jest, że polski prezydent Duda odwiedza nas tutaj w Australii – powiedział Jerzy Rzechorzek.

Uroczystość odbyła się w Mauzoleum Pamięci w Melbourne, które upamiętnia wszystkich żołnierzy australijskich walczących na różnych frontach.

– Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć poległych. Niech żyje Polska, niech żyje Australia – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem wspólnie z weteranami. W przemówieniu podziękował Australii, która po II wojnie światowej, gdy Polska była w komunistycznej niewoli przyjęła wielu polskich żołnierzy.

„Dziękuję, żeście ich tutaj przyjęli; że pozwoliliście im tu rozpocząć nowe życie; dziękuję, że uczyniliście wszystko, by czuli się tu w Australii jak w swojej Ojczyźnie, i że stała się ona drugą obok Polski ojczyzną” – podkreślił Andrzej Duda.

Para prezydencka wzięła w niedzielę również udział we Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Melbourne prowadzonym przez polskich księży. Po Eucharystii odbyło się spotkanie z Polonią.

„Dziękuję za to, że kultywujecie polskość, że żyjecie w naszych obyczajach i kulturze. Przede wszystkim dziękuję wam za to, że ludzie tutaj szanują Polskę i szanują Polaków” – powiedział prezydent zawracając się do Polonii mieszkających w Australii.

– Chciałem państwu dziś tutaj w Australii z całego serca podziękować za to, że często będąc tutaj od pokoleń nadal jesteście Polakami, bo nadal się nimi czujecie. Chociaż jesteście bardzo często obywatelami Australii, to macie w pewnym sensie to poczucie dwóch Ojczyzn – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też księżom i nauczycielom za ich wkład w kultywowanie polskości. Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym polskim obywatelom mieszkającym w Australii, a także zasłużonym działaczom polonijnym.

– Pozdrawiam Polskę i dziękuje za wyróżnienie, odznaczanie i podziękowanie za moją pracę społeczną, którą wykonujemy na naszej drugiej Ojczyźnie dla naszej pierwszej Ojczyzny – powiedziała działaczka odznaczona przez prezydenta PR.

Polacy emigrowali do Australii w trudnych momentach historii. W czasie zaborów, II wojny światowej i zaraz po niej, w latach PRL-u oraz w ostatnim okresie. W Australii żyje obecnie blisko 200 tys. Polaków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj