fot. ks. Mateusz Puchała&Tomasz KlimowiczRadio Rodzina Kalisz

Dziś Zawierzenie Polski i Kościoła św. Józefowi

Dziś, w święto Matki Bożej Różańcowej, w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, dokona aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o godz. 18.00. Transmitowana będzie ona w Radiu Maryja i TV Trwam.

Od 3 października w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu trwają narodowe rekolekcje, przypominające postać św. Józefa. Ich zwieńczeniem jest dzisiejszy akt Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi. [czytaj więcej]

– Kościół zawierza się św. Józefowi, tak jak kiedyś Bóg zawierzył św. Józefowi Najświętszą Maryję Pannę i swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Św. Józef jest opiekunem Kościoła, jest szczególnym patronem Kościoła i w różnych przełomowych momentach Kościół zwracał się do św. Józefa z prośbą o pomoc, o wstawiennictwo – mówił ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Św. Józef to postać bardzo aktualna. Dziś, kiedy Kościół, rodzina, wartość ludzkiego życia są poddawane wielorakim próbom, jego wsparcie jest szczególnie potrzebne – zwrócił uwagę ks. prof. Jan Machniak.

– Św. Józef jest szczególnym opiekunem rodzin. Jest szczególnym opiekunem ojców, mężów, tych, którzy przeżywają kryzys tożsamości, którzy szukają jakiegoś punktu odniesienia, identyfikacji dla siebie. Św. Józef jest wzorem męża, który broni życia, przyjmuje życie, który otacza opieką życie – wskazał duchowny.

Uroczysta Msza święta, podczas której przewodniczący Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, zawierzy św. Józefowi Naród i Kościół w Polsce, rozpocznie się o godz. 18.00 w kaliskim Sanktuarium. Transmisję wydarzeń przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam. Zawierzenie odbywa się w roku, który został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem św. Józefa.

***

AKT ZAWIERZENIA NARODU POLSKIEGO I KOŚCIOŁA W POLSCE ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

W imię Trójcy Przenajświętszej: Ojca i Syna, i Ducha Świętego, w tej godzinie dziejów naszego zbawienia wspólnie przyzywamy Ciebie, Święty Józefie i Tobie się zawierzamy!

O mężny Józefie, idąc za Tobą, którego Pisma nazywają sprawiedliwym, pragniemy kroczyć, jak Ty z Maryją, drogą wiary, posłuszeństwa i ufności Bogu.

Mężu słuchania i działania, stań przy nas w walce z mocami ciemności! I jak wielokrotnie ratowałeś swoją Rodzinę od niebezpieczeństw, tak teraz broń naszych rodzin, narodu i Kościoła na polskiej ziemi przed Szatanem, wprowadzającym podziały i kłamstwo. Niech Duch Święty prowadzi nas do prawdy, abyśmy naśladując Ciebie, podejmowali współodpowiedzialność za Boży plan zbawienia.

O dobry Józefie, tak uważny na głos Boga i wypełnianie Jego woli, pomagaj nam rozpoznawać znaki czasu i angażować się w przemianę naszego świata. Miej w opiece naszą Ojczyznę, abyśmy odpowiedzialnie troszczyli się o jej rozwój. Pokaż nam, jak być wiernymi obietnicom chrzcielnym i wrażliwymi na cierpienia i potrzeby sióstr i braci.

Wspaniały Wzorze wielkiej wiary, niezachwianej nadziei i serca płonącego miłością! Pomóż nam czuwać nad osobami starszymi, słabymi i chorymi, chroń nasze dzieci i młodzież, wspieraj tych, którzy służą społecznemu dobru.

Pokorny Sługo Zbawienia! Pomóż nam żyć Ewangelią, abyśmy tak z naszej kościelnej wspólnoty, jak i z własnego życia potrafili usuwać zło i grzech oraz żyć w pełni łaską. Pobudź nas do dzieła ewangelizacji w naszych rodzinach, parafiach i świecie.

Współczujący Pielgrzymie wiary, który znasz ciężary przytłaczające serca, wstawiaj się za nami u Boga w naszej ziemskiej wędrówce ku Królestwu Niebieskiemu, abyśmy już tu – jak Najświętsza Maryja – uwielbiali Boga Ojca za ogrom Jego miłosierdzia, słuchali i naśladowali Bożego Syna oraz doświadczali radości w Duchu Świętym.

Święty Józefie, Opiekunie Świętej Rodziny i Kościoła Powszechnego, pociągnięci przykładem Twoich cnót i ufni w Twoje wsparcie, zawierzamy się Tobie, abyś był naszą inspiracją i przewodnikiem w prowadzeniu życia godnego chrześcijan. Dlatego obieramy Cię dziś za naszego Obrońcę i szczególnego Patrona tak w życiu, jak i w śmierci.

Amen.

TV Trwam News

drukuj