Ks. bp P. Turzyński: Imiona miłości to odpowiedzialność, pokora, ofiara

Dobiegła końca modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Temat spotkania to: „Dzieci poczęte najuboższymi z najuboższych – o potrzebie odwagi sprzeciwu odrzucenia tych najmniejszych”. Gościem specjalnym była kanadyjska obrończyni prawa do życia nienarodzonych – Mary Wagner.

O godz. 17.00 ks. prał. dr Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, powitał wiernych zgromadzonych w Bazylice. Następnie odbyło się nabożeństwo w kaplicy św. Józefa – patrona rodzin.

Po prośbach i dziękczynieniach kierowanych do Boga za pośrednictwem św. Józefa miała miejsce konferencja Mary Wagner, pt. „Człowiek nie jest wrogiem, lecz ideologie, które wdzierają się do ludzkich serc”.

– Działalność pro-life powinniśmy postrzegać szerzej – jako Ewangelię życia, żeby nadało temu ruchowi prawdziwy sens (…). Rodzina jest pierwszym edukatorem człowieka. Niekoniecznie w sensie mówienia dziecku o samej aborcji, ale podejście matki, ojca do dziecka. Miłość – czasem wymagająca, już jest pierwszą lekcją szacunku dla życia człowieka – podkreślała kanadyjska obrończyni życia.  

(Całe przemówienie Mary Wagner w Kaliszu znajdziesz [tutaj]).

O godz. 18.20 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. W homilii duchowny zaznaczał, że szczęście osiąga się poprzez cierpienie.

– Oto pokusa nas wszystkich w każdych czasach: że kiedy przyjmiemy Pana Jezusa jako Zbawiciela, Mesjasza to wszystko musi być prosto i łatwo. A okazuje się, że droga do szczęścia, droga do nieba także prowadzi przez wąską bramę, stromą ścieżkę, że trzeba zaprzeć się samego siebie, wziąć swój krzyż i iść za Jezusem. To bardzo ważna część nauki Chrystusa. Droga do zwycięstwa jest przez trud. To cierpienie zostaje przez Jezusa uświęcone – podkreślał ks. bp Piotr Turzyński.

Duchowny wspomniał słowa Jana Pawła II mówiące o sposobie zrozumienia człowieka.

– Bez Chrystusa życie jest puste. Jeśli usunie się Jezusa, co zostanie człowiekowi? Jaką odpowiedź dać na cierpienie? Jaki jest sens życia człowieka? Przypomnijmy słowa Jana Pawła II, który w pierwszej swojej encyklice mówił, że „bez Chrystusa człowiek samego siebie nie może zrozumieć. Bez Chrystusa nie można zrozumieć człowieka” – zwracał uwagę biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

W homilii duchowny przypominał, że w Chrystusie nasz trud, krzyże i ofiary maja sens. Ksiądz Biskup wskazał postać św. Józefa, jako wzór odpowiedzialności.

– W tym sanktuarium spoglądamy na św. Józefa. Kochał Maryję. Był świadomy, że dziecko, które nosi nie jest jego dzieckiem. Chce wziąć na siebie odpowiedzialność, usunąć się, wziąć winę na siebie, więc szuka Boga i słucha Go. Podejmuje decyzje i przyjmuje odpowiedzialność za Maryję – mówił ks. bp Piotr Turzyński i dodał:

– W św. Józefie widzimy mądrość, która jest także w Chrystusie. Prawdziwe życie, szczęśliwe życie to życie pokorne, które uznaje Boga za pierwszego. Szczęśliwe życie, to życie, w którym człowiek potrafi wziąć odpowiedzialność za siebie i innych. Szczęśliwe życie to takie, które jest dane, niezachowane dla siebie. To są imiona miłości: odpowiedzialność, pokora, ofiara – powiedział biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

Ks. bp Piotr Turzyński podkreślał, że życie daje Bóg, a my musimy uznać tę prawdę.

– Mówimy o prawie do życia każdego człowieka. Bronimy każdego poczętego życia. To jest natura – to Bóg rządzi, a nie my. Trzeba uznać Boga-Stwórcę. Na spotkaniu z biskupami papież Franciszek powiedział, że w dzisiejszym świecie, i tu zacytował słowa Benedykta XVI,: „Najwięcej grzechów jest skierowanych przeciwko Bogu-Stwórcy. Nie uznaje się, że Bóg stworzył świat i ludzką naturę. Nie wybieramy sobie płci. Ktoś od razu przychodzi na świat i jest zdolny do tego, by być matką, ojcem. My nie decydujemy, nie jesteśmy panami życia. To Bóg daje życie – oznajmił duchowny.

Biskup pomocniczy diecezji radomskiej zaznaczył, że zadaniem wiernych jest ochrona życia poczętego – naśladowanie św. Józefa.

– Skoro człowiek szanuje swoje życie, i ma w sercu wypisane: „Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe”, to w takim razie trzeba szanować życie drugiego. Tym bardziej, gdy jest ono bezbronne, niewinne, malutkie i nie zależy we wszystkim od nas. Z pokorą trzeba szanować Boga, jak św. Józef. Przyjąć odpowiedzialność za siebie i innych. Odpowiedzialność to zawsze ofiara, bo trzeba o sobie zapomnieć, by kochać innych – zwrócił uwagę duchowny.

Na zakończenie modlitw duchowni wraz w wiernymi obecnymi w Sanktuarium odmówili akt zawierzenia św. Józefowi rodzin i życia poczętego

Transmisję z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam [zobacz].

modlitwa_za_rodziny_plakat_690_kopia

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl