Komisja Wenecka w październiku zajmie się nową ustawą o TK

Komisja Wenecka zajmie się nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Na sesji plenarnej w dniach 14-15 października przyjmie opinię na temat lipcowej ustawy – poinformował rzecznik Rady Europy.

We wrześniu delegacja sprawozdawców Komisji Weneckiej ma przyjechać do Polski. Ta wizyta to stały element prac nad projektem opinii na temat ustawy, która przyjmowana jest następnie w trakcie sesji plenarnych Komisji w Wenecji.

Dokładny termin pobytu w Polsce delegacji Komisji, organu doradczego Rady Europy, nie jest jeszcze znany.

Do stanowiska Komisji Weneckiej i Parlamentu Europejskiego, który po wakacjach także ma się zająć sprawą TK, odniósł się europoseł i profesor Mirosław Piotrowski. Polityk nie ma wątpliwości, że zainteresowanie unijnych organów sprawą TK wynika z niechęci do prawicowych rządów w Polsce.

– Decydenci unijni pod wpływem odchodzących polityków PO i PSL-u nakreślili taką strategię, którą zwerbalizowałem jako ,,europejskie grillowanie”. Polega to na tym, że co jakiś czas – co dwa tygodnie, co cztery tygodnie – któraś z europejskich agend bądź instytucji zajmuje się sprawą praworządności w Polsce, a zatem Trybunału Konstytucyjnego, a to stwierdza swoje zaniepokojenie, następnie głębokie zaniepokojenie, wszczyna pewną procedurę, domaga się wyjaśnień, później znowu proceduje, tak, aby cały czas zajmować receptory opinii publicznej tą sprawą i ją nagłaśniać, choć nie jest ona tego warta. Teraz mamy kolejną odsłonę tego żenującego spektaklu – ocenia europoseł Mirosław Piotrowski.

11 marca Komisja w wydanej opinii zaapelowała o publikację orzeczenia TK z 9 marca, co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu.

Tymczasem 11 sierpnia Trybunał ma ogłosić wyrok w sprawie konstytucyjności nowej ustawy o TK. Ustawa wchodzi w życie 16 sierpnia.

Do TK wpłynęły trzy skargi na nową ustawę o TK – autorstwa posłów PO oraz Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich. TK podał, że rozpozna te wnioski łącznie.

RIRM

drukuj