fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Z. Ziobro: Polska zabiega o międzypaństwową rangę dla śledztwa dot. wymuszenia lądowania samolotu w Mińsku

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, poinformował, że Polska zabiega, by śledztwo dotyczące zmuszenia samolotu linii Ryanair do lądowania w Mińsku zyskało rangę międzypaństwową.

Postępowanie wszczęte na polecenie Zbigniewa Ziobro prowadzone jest w kierunku ,,użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów”.

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny powiedział dziennikarzom, że śledztwo trwa, ale prowadzone są również rozmowy, by je umiędzynarodowić.

– Na moje polecenie zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie. Polskie prawo uprawnia nas do tego z dwóch niezależnych powodów – samolot miał ścisły związek z Polską i na jego pokładzie znajdowali się obywatele polscy. Prowadzimy postępowanie, a także usilne działanie w wymiarze międzynarodowym, zmierzając do nadania śledztwu rangi międzypaństwowej. Są takie możliwości, daje je Kodeks postępowania karnego – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.

Do uprowadzenia na Białorusi samolotu Ryanaira i zatrzymania lecącego nim Romana Pratasiewicza doszło w niedzielę. Zarejestrowana w Polsce maszyna leciała z Aten do Wilna. Białoruskie władze zmusiły ją do lądowania w Mińsku.

Działania potępiło wiele państw, w tym Polska. Szefowie unijnych państw i rządów zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sektorowych sankcji gospodarczych na Białoruś.

Ponadto samoloty białoruskich linii nie będą mogły latać nad terytorium Unii Europejskiej. Polski rząd zakazał im wlotu w polską przestrzeń powietrzną wczoraj.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl