Rząd zapowiada zmiany w przepisach karnych ws. dopalaczy

Specjalny zespół powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wypracował propozycje zmian przepisów karnych pozwalających walczyć z tzw. dopalaczami.

Zmiany są konsultowane z ekspertami – powiedział szef resortu sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Przypomniał, że rozwiązanie problemu dopalaczy miał rozwiązać rząd premier Ewy Kopacz.

– W tym zakresie przygotowałem rozwiązania, które są w tej chwili na etapie uzgodnień z ekspertami i mam nadzieję, że one dokonają, nie chciałbym powiedzieć rewolucji, bo byłoby to składanie wielkiej zapowiedzi, a ja chciałbym raczej trzymać się ziemi, zdając sobie sprawę z wagi problemu, ale na pewno pomogą one w skutecznym zwalczaniu tego rodzaju zjawiska. Natomiast prawo musi jednak być przedmiotem negocjacji i rozmowy z ekspertami i to w tej chwili trwa – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Dopalacze to potoczne określenie mających działanie psychoaktywne substancji i ich mieszanek, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy.

Z danych konsultanta krajowego w dziedzinie toksykologii klinicznej wynika, że w u.br. zgłoszono ponad 7 tys. podejrzeń zatruć dopalaczami.

W wyniku zażycia toksycznych substancji zmarły co najmniej 24 osoby. W tym roku każdego miesiąca służby odnotowują ok. 300 przypadków zatrucia dopalaczami.

RIRM

drukuj