fot. PAP/Radek Pietruszka

B. Szydło: Polska jest bardzo dobrze przygotowana do szczytu NATO

Szczyt NATO, którego Polska jest organizatorem, rozpocznie się jutro w Warszawie na Stadionie Narodowym. Weźmie w nim udział 18 prezydentów, 21 premierów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony. Dziś po południu z sekretarzem generalnym NATO spotka się prezydent RP Andrzej Duda.

W ocenie premier Beaty Szydło organizacja szczytu jest na wysokim poziomie.

– My jesteśmy gotowi. Szczyt NATO jest przygotowany jest w tej chwili bardzo dobrze od strony organizacyjnej. Dopinamy te ostatnie kwestie, ale mogę powiedzieć, że jesteśmy przygotowani również pod względem zabezpieczenia. Chciałabym przede wszystkim powiedzieć, że jest to bardzo ciężka praca wielu zespołów ludzi, którzy ostatnie miesiące poświęcili na to, żeby dobrze do tego szczytu się przygotować, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym – mówi premier Beata Szydło.

Na organizację szczytu NATO przeznaczono w budżecie państwa ok. 160 mln zł.

Podczas spotkania przywódców państw należących do Paktu  Północnoatlantyckiego spodziewane jest m.in. potwierdzenie i uszczegółowienie decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO przez wysuniętą wzmocnioną obecność wojsk.

Działania państw NATO są reakcją na kroki, jakie podejmuje Rosja – czyli zajęcie ukraińskiego Krymu i wschodnich terytoriów Ukrainy.

RIRM

drukuj